Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Viimasel ajal on seoses maasikatega olnud palju emotsionaalset lahmimist metsikus stiilis, et kes rohkem kisab, sel on õigus. Nüüd on aga üks matemaatikahuviline esitanud õigustatud küsimused:

Olen viimasel ajal ajakirjanduses avaldatud tekstülesandeid lugenud ja püüdnud neid lahendada. Ikkagi reaalklassi poiss, peaks hakkama saama. Aga võta näpust!

Panen mõne ülesande lühiversiooni siia (viited pikematele versioonidele ja abimaterjalidele postituse lõpus). Kirjutage vastused kommentaaridesse, parimatele au ja kuulsus.

ÜLESANNE 1.
Mees kasvatab talus maasikaid umbes 40 hektaril. Sel aastal on hooajaliselt tööl 200 tööpõlgurist eestlast, kes millegagi hakkama ei saa. Eelmisel aastal oli avalike andmete alusel tööl esimeses kvartalis 6, teises 23, kolmandas 8 ja neljandas 3 inimest. Küsimus – mitu ukrainlast on puudu?

ÜLESANNE 2.
Mees kasvatab talus maasikaid umbes 20 hektaril. Sel aastal saab põllult kätte 30 tonni marju, põllule jääb mädanema 60 tonni. Viimase viie aasta Eesti keskmine maasikasaak on ametliku statistika alusel ca. 2,5 tonni hektarilt. Küsimused: a) kas eelmistel aastatel on maasikad valdavalt ikaldunud?; b) kas sel aastal saabus lõpuks kauaoodatud saagirikas aasta, aga valitsuse süül jääb hea saavutus põllule?; c) numbrite armastajatele – kui suur on talu saagikus ja kui suur saagitus?

ÜLESANNE 3.
Mehel on sel aastal tööl 200 tööpõlgurist eestlast. Eelmisel aastal oli samapalju tublisid ukrainlasi, kes teenisid 800-1000 eurot kuus (ülesande lihtsustamise huvides eeldame, et see oli brutotöötasu). Tööjõumaksud brutotöötasult on ca 33,5%. Mees maksis eelmisel aastal kuus tööjõumakse ca. 3000€. Küsimused: a) kui suured on käärid?; b) mitu 800-eurose brutopalgaga töötajat saaks üheks kuuks palgata makstud tööjõumaksude järgi arvutades?

Lõbusat lahendamist!

ÜLESANNETE PIKEMAD VERSIOONID JA ABIMATERJALID ASUVAD SIIN:
* https://arileht.delfi.ee/…/maasikakasvataja-kel-jaab-50-60-…
* https://maaleht.delfi.ee/…/voortoojou-keelamise-tagajarg-ma…
* https://www.teatmik.ee/
* http://andmebaas.stat.ee/?lang=et#

Kommentaarid

Viimased uudised