Kas autokindlustus katab kahju, mis on tekkinud metsloomadega kokkupõrkes?
Avaldatud: 7 veebruar, 2025Eestis on palju teid, mis kulgevad läbi metsade ja maapiirkondade, kus metsloomadega kokkupõrkamine on reaalne oht igal ajal. Igal aastal registreeritakse palju juhtumeid, kus sõiduk põrkab kokku põdra, metskitse, metssea või muu metsloomaga. Sellised õnnetused võivad põhjustada autole suuri kahjustusi ja ohustada ka juhi ning kaasreisijate elu ja tervist.
Sõiduki omanikuna on oluline teada, milliseid kindlustuskaitseid selliste õnnetuste korral rakendatakse ja kas liikluskindlustus või kaskokindlustus aitab kahjud korvata.
Kui suur on risk metsloomaga kokkupõrkesse sattuda?
Metsloomadega kokkupõrkamise risk on eriti kõrge kevadel ja sügisel, kui loomad on rohekm liikvel – kevadel otsivad noored loomad oma territooriumi ning sügisel on jooksuaeg. Ka varahommik ja hilisõhtu on ajad, mil metsloomad liiguvad aktiivsemalt.
Eestis on enim registreeritud kokkupõrkeid põtrade, metskitsede ja metssigadega. Põder on eriti ohtlik, sest suur ja raske keha võib põhjustada tõsiseid vigastusi ning ulatuslikke kahjustusi autole. Metskitsed liiguvad sageli karjades, mis tähendab, et ühe looma nägemisel võib oodata veel mitut looma teele hüppamas.
Loomadega kokkupõrkeid esineb rohkem maanteedel, kus on sõidetakse kiiresti ja metsad on vahetult tee ääres. Samuti tuleb ette juhtumeid väiksematel kõrvalteedel, kus puudub korralik valgustus ja liiklejatel on raskem loomi õigeaegselt märgata.
Kas liikluskindlustus katab metsloomadega kokkupõrkes tekkinud kahju?
Liikluskindlustus on Eestis kohustuslik ja katab liiklusõnnetustes teistele tekitatud kahjud. See tähendab, et kui põhjustad avarii ja kahjustad teise osapoole vara, siis hüvitab liikluskindlustus kannatanule tekkinud kahjud.
Liikluskindlustus ei kata kokkupõrget metsloomadega, kuna tegemist pole olukorraga, kus kahju on tekkinud teisele liiklejale. Seega, kui sõidad näiteks põdrale otsa ja su auto saab kahjustada, pead remondikulud ise tasuma, välja arvatud juhul, kui sul on kehtiv kaskokindlustus.
Kas kaskokindlustus aitab metsloomadega kokkupõrke korral?
Kaskokindlustus on vabatahtlik, kuid see pakub palju laiemat kindlustuskaitset kui liikluskindlustus. Üldjuhul katab kaskokindlustus su auto remondikulud ka siis, kui kokkupõrge toimus metsloomaga.
Balcia kasko saab olla selles olukorras abiks, sest meie kindlustuslepingus on metsloomadega kokkupõrke kaitse sees. Sellegipoolest on oluline lepingu tingimustega tutvuda, sest mõnel juhul võivad tingimused veidi erineda.
Mida teha metsloomaga kokkupõrke korral?
Kui oled sattunud õnnetusse metsloomaga, tuleb tegutseda kiiresti ja järgida kindlaid samme:
- peatu ohutult – lülita sisse ohutuled ja veendu, et sina ja kaasreisijad olete terved. Kui võimalik, liiguta auto tee äärde, et vältida edasisi ohtlikke olukordi;
- ära puutu looma – vigastatud loom võib olla šokis ja käituda ettearvamatult. Ära proovi teda liigutada, sest see võib olla ohtlik nii sulle kui ka loomale;
- teavita ametivõime – kui õnnetus juhtub põdra, metssea või muu suure loomaga, helista keskkonnainfo numbril 1247 või hädaabinumbril 112;
- dokumenteeri õnnetus – tee fotod sõiduki kahjustustest, looma asukohast ja sündmuspaigast. See on oluline kindlustusjuhtumi menetlemisel;
- teavita kindlustust – kui sul on kaskokindlustus, võta ühendust oma kindlustusandjaga ja esita kahjunõue. Kui kindlustust pole, pead remondikulud ise katma;
- hinda sõiduki seisukorda – enne edasi sõitmist kontrolli tulesid, jahutussüsteemi, rehve ja muid sõiduki osasid, mis võisid kahjustada saada. Kui sõidu jätkamine pole ohutu, kutsu puksiirabi.
Õige tegutsemine aitab vähendada edasisi riske ja lihtsustab kindlustusprotsessi.
Kuidas vältida metsloomadega kokkupõrkeid?
Kuigi kokkupõrget metsloomaga pole alati võimalik täielikult vältida, saad riski oluliselt vähendada, kui järgida alljärgnevaid nõuandeid:
- ole tähelepanelik, eriti hoiatavate liiklusmärkide piirkonnas – kui märkad metsloomade hoiatust, vähenda kiirust ja ole valmis reageerima;
- kasuta pimedal ajal kaugtulesid – see aitab paremini tee ääri näha ja loomi kaugemalt märgata;
- säilita ohutu sõidukiirus – suurem kiirus pikendab nii juhi reageerimisaega kui pikendab pidurdusteekonda;
- jälgi teisi juhte – kui auto sinu ees pidurdab ootamatult, võib see olla märk sellest, et ta on looma märganud;
- kui loom jookseb teele, ära tee järske manöövreid – järsk kõrvale põikamine võib põhjustada auto üle kontrolli kaotamise ja põhjustada raskema õnnetuse;
- ole eriti ettevaatlik hämaras ja varahommikul – just siis on metsloomad kõige aktiivsemad ja liiguvad toitu otsides ringi.
Kas kindlustuse puudumisel tuleb kahjud ise katta?
Kui sul pole kaskokindlustust ja su auto saab metsloomaga kokkupõrkes kahjustada, pead remondikulud ise tasuma. Mõnel juhul võib see tähendada mitme tuhande euro suurust väljaminekut. Just seetõttu on mõistlik kaaluda kaskokindlustuse lepingu sõlmimist, eriti kui liigud sageli piirkondades, kus metsloomadega kokkupõrke risk on suur. Balcia Insurance pakub erinevaid kindlustuslahendusi, mis aitavad ootamatute kahjude korral katta sinu remondikulud ja vältida suuri väljaminekuid.
Kui sõidad sageli maapiirkondades, tasub kaaluda ka loomade peletussüsteemidesse investeerimist. Need on saadaval paljudes autotarvikute poodides. Need seadmed saadavad välja helisid, mis peletavad metsloomi teedest eemale. Kuigi see ei pruugi tagada 100% kaitset, võib see aidata riski vähendada ja muuta liiklemise ohutumaks.