Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Tänasel Võru volikogu istungil oli põhiküsimuseks linnapea ja aselinnapeade palkade tõstmine. Volikogu esimees Ülo Tulik sõnul on palgatõusu vaja, et linnapeal ikka silmad säraksid. Alul oli juttu kogunisti palgakergitusest üle 3000 euro, aga kuna opositsioon eesotsas IRLiga tegi selle peale kõva kära, siis jäädi neljasajaeurose tõusu ehk 2900-eurose palga juurde. Enne oli Allase sissetulek 2500 euri kuus.

Aga see silmade säramine ikkagi. Minul, volikogu saalis istunud ajakirjanikul, tekkis selle peale kohe küsimus, et huvitav, kas Maxima kassapidajal ka silmad säravad, kui ta palgapäeval oma pangaarvet vaatab. Tema palk on ligi 400 eurot kuus ehk samapalju nagu oli ainuüksi linnapea tänane palgatõus.

Ei ole ausalt öeldes ühtegi säravate silmadega Maxima kassapidajat näinud. Või puudega lapse emal, kes lapse hooldamise tõttu tööl käia ei saa, kui talle iga kuu 80 eurot laekub? Ei ole siin Eestis oma ihusilmaga ühtki õnnest pakatavat puudega lapse ema näinud. Väikse sissetulekuga inimesed on hoopis mornid ja natuke kössi vajunud. See ei ole naljaasi, kui sul oma väikse palga tõttu on üür mitmendat kuud maksmata ja pole raha lastele süüa osta.

Aga linnapea silmad, näe, PEAVAD, särama. See oleks justkui seadus. Et väikse palgaga Võru inimesed nutku kasvõi silmad peast, aga peaasi, et meil on rõõmust karglev linnapea Anti Allas!

Nüüd tekib muidugi selline küsimus, et kuidas saavad linnapea silmad särada, kui tema ümber on nii palju kümme korda väiksema sissetulekuga inimesi, kelle silmad ei sära, aga kes peavad sellele vaatamata oma tööd tegema, et hinge sees hoida. Linnapea peab linnas suletud silmadega ringi käima, et seda mitte märgata. Või nendest kurbadest väiksepalgalistest autoga mööda tuhisema. Ega Anti Allast olegi Võru linna peal jalutamas nähtud, küll on teda mitu korda märgatud oma uhke Chrysleriga linnarahvast mööda tuhisemas. Juba praegu ülikõrget palka saaval Allasel on ilmselt piinlik linnarahvale otsa vaadata. Jube mõelda, mis saab nüüd, kus ta palk veel tõuseb. Vaene Allas peab ilmselt hakkama mõnes teises linnas poes käima, kus keegi teda nägupidi ei tunne, sest muidu võib keegi tal viimati veel nööbist kinni võtta ja küsida, kas tal pole häbi kohe pärast võimulesaamist omale palka juurde küsida.

Noh, vähemasti linnapeal nüüd silmad säravad, võiks ju mõelda. Saab oma autot tuunida või naise väljamaareisile saata. Aga võta näpust – ei sära nad midagi. Vaatamata Tuliku kinnitusele, et 2900-eurone palgatõus paneb linnapea Anti Allasel silmad särama, seda tänasel istungil välja lugeda ei võinud. Otse vastupidi – Allas oli terve istungi aja morn ja võiks öelda, et isegi vihane. Väga vihane. Nagu tal oleks knopka istumise all olnud. Pildus teravaid repliike ja tigetses Anti Haugasega.

Nii ta on – mõne paneb juba paarieurone rahake rõõmust hõiskama, teine ei oska rõõmustada isegi neljasajaeurose lisanutsu üle. Selline see ilmaelu on.

IRJA TÄHISMAA

Viimased uudised