Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Eestis on tekkinud sarnaselt Leeduga soov jagada riik mitmeks regiooniks, et saada rohkem Euroopa Liidu arengutoetusi. Näiteks Eesti puhul võiks võidetav summa ulatuda kuni 700 miljoni euroni. Ent Tallinna ja Harjumaa seda ei soovi, kuna siis jääks see piirkond üldse ilma toetusteta.

Eesti on olnud Euroopa Liidu toetuste mõttes üks piirkond ning tänu sellele on toetusi jagunud igale poole, kaasa arvatud Tallinna ja Harjumaale. Paljuski „tänu” Eesti ebaühtlasele arengule ja Lõuna- ning Kirde-Eesti mitu korda madalamale arengutasemele on Tallinna ja Harjumaa saanud jätkuvalt priskeid eurotoetusi, eriti mis puudutab infrastruktuuri ja ülikoole. Ilma vaese muu Eestita oleks need toetused juba varem ära kärbitud.

Leedus taotleti riigi kaheks piirkonnaks jagamist juba 2015. aastal ja nüüd see jõustub, aga Eestis seda millegipärast ei tehtud. Tänasel Riigikogu erikomisjoni istungil tuli sellise kaheks jagamise võimaluse olemasolu mitmele Riigikogu liikmele üllatusena, kirjutab Postimees. Nii näiteks tunnistasid Riigikogu liikmed Aivar Sõerd ja Inara Luigas, et kuulsid sellest esimest korda ja ei saa aru, miks seda teemat varem avalikult pole arutatud.

Ühtlasi tuli välja võimalik salatsemise põhjus: nimelt kui Eesti kaheks jagada, siis jääks Tallinn ja Harjumaa üldse toetustest ilma ning kogu rahaks läheks mujale Eestisse. See tähendaks, et Tallinna ja Harjumaa teedevõrk, sotsiaalhoolekanne ja ülikoolid jääksid eurotoetustest ilma. Seetõttu ollakse Tallinnas ja Harjumaal kaheks jagamise vastu, kuigi see otsus tooks Eestile laiemalt suuremat kasu.

Kuivõrd asjaga on venitatud, siis ei saa Eestis kaheks jagamist taotleda enne 2019. aastat ja siis läheb veel mitu aastat enne kui asi jõustub ehk järgmises Euroopa Liidu eelarveraamistikus aastateks 2021-2025 jääb Eesti võimalikust suuremast summast ilma.

Viimased uudised