Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Pilt: Telegram

Reedel, 16. juunil teatas Kanada kaitseminister Anita Anand, et Kanada kavatseb paigutada Lätti 15-st Leopard 2 tankist koosneva Kanada armee tankieskaadri koos tugipersonali ja varustusega.

Teade tehti NATO kaitseministrite kohtumisel Brüsselis.

Tankide saatmine on osa operatsioonist Reassurance ja see peaks toimuma lähikuudel ning tankid, esialgne tugipersonal ja varustus jõuavad kohale 2023. aasta sügiseks. Umbes 130 isikust koosnev täielik üksus peaks olema paigas Kanada kaitseministeeriumi andmetel hiljemalt 2024. aasta kevadel, vahendab lsm.lv.

„See Kanada armee tankieskaader liitub Kanada juhitava NATO täiustatud kohaloleku (eFP) lahingugrupiga Lätis – mitmerahvuselise, kümnest riigist koosneva lahingugrupiga, mida Kanada on juhtinud raamriigina alates 2017. aastast. Kanada armee tankieskaadri kasutuselevõtt suurendab oluliselt lahingugrupi sõjalist võimekust. See teade näitab Kanada pühendumust ellu viia 2022. aasta juuni Kanada-Läti ühisdeklaratsiooni, milles Kanada lubas teha koostööd Läti ja NATO liitlastega vägede tugevdamiseks ja kohale toomiseks, et muuda eFP lahinguvõimeliseks brigaadiks,” seisab teates.

NATO kaitseministrite kohtumisel arutasid liitlased oma jätkuvat toetust Ukrainale, keskendudes tingimuste seadmisele riigi pikaajaliseks sõjaliseks eduks ja tugevdatud suhteks NATOga, tagades samas piisava kaitsetootmise. Ministrid kinnitasid NATO solidaarsust ja ühtsust vastuseks Venemaa ebaseaduslikule ja õigustamatule sõjale ning Ukrainale õigeaegse ja tõhusa abi andmisel koostöös tööstusega.

„Kanada toetus Ukrainale on vankumatu ja meie pühendumus NATO alliansile on raudkindel. Kanada täiendav sõjaline abi Ukrainale aitab Ukraina relvajõududel end kaitsta Venemaa ebaseadusliku ja õigustamatu sissetungi eest. Lisaks näitab Kanada armee tankieskadrilli lähetamine Lätti Kanada jätkuvat pühendumust Läti julgeolekule ja NATO kollektiivkaitsele. NATO asutajaliikmena jätkab Kanada konkreetse panusega meie liitlaste kaitsmisel,” ütles Anand.

Läti kaitseminister Ināra Mūrniece tervitas tankide saatmist, öeldes: „Läti ja Kanada teevad tihedat koostööd, et viia ellu NATO Madridi tippkohtumisel sõlmitud deklaratsioon ja arendada Lätis paiknev lahingugrupp lahinguvõimelise brigaadi tasemele. Kanada otsus tankide alaliseks paigutamiseks Lätti on tugev signaal Kanada otsusekindlusest selle eesmärgi saavutamisel.”

Läti kaitseminister teavitas NATO kolleege ka Läti valitsuse tänavuse, aga ka 2024. ja 2025. aasta otsusest panustada 2 miljoni euroga (igal aastal) NATO terviklikku toetuspaketti Ukrainale. Selle algatuse eesmärk on pakkuda mittesurmavat tuge Ukraina relvajõududele, kohandades neid aktiivse sõjapidamise tingimustega.

Lisaks osales kaitseminister ka USA juhitud Ukraina kaitse kontaktgrupi (Ramsteini formaat) kohtumisel, mis toimus 15. juunil NATO peakorteris Brüsselis.

Viimased uudised