Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Ajakirjanik ja poliitik kalle Muuli kirjutab sotsiaalmeedias, et Eestis on varem vallandatud ebaseaduslikult kümneid ametnikke, aga keegi ei ohkinud.

Muuli kirjutas järgmist:

Eestis on ebaseaduslikult vallandatud kümneid riigiametnikke. Üks legendaarsemaid neist on vast teede- ja sideministeeriumi kantsler Ruth Martin, kelle valitsus vallandas kolm korda järjest. Paraku tehti seda kõik kolm korda järjest ebaseaduslikult ja kohus ennistas Martini mitu korda järjest tööle koos suurte rahaliste hüvitistega. Aga keegi ei ohkinud siis, et küll on hirmus, õigusriik on hädaohus ja demokraatia kukub kohe kokku.

Ajakirjanikel olid närvid korras ja arusaamad õigusriigist paigas. Õigusriik tähendabki seda, et kõiki ebaseaduslikke otsuseid saab kohtus vaidlustada; et õigust mõistab kohus ja seda, kas vallandamine oli ebaseaduslik või mitte, otsustab kohus, mitte president ega Reformierakond.

Äsjase juhtumi puhul polnud mingit vallandamistki, saati siis ebaseaduslikku vallandamist, oli lihtsalt üks halenaljakas katse, aga reaktsioon sellele on veelgi ebaadekvaatsem kui see vallandamiskatse ise.

Muuli artiklile on tulnud ohtralt vastukaja. Näiteks Neeme Jõgi lisas järgmist:

Kalle! Legendaarsem sellest aspektist oli vist isegi Jaan Toots. Ta ju naeris, et iga lahtilaskmise eest sai majale ühe korruse valmis ehitada. Omaette tragöödia on aga presidendis. Nimelt ta võib ju lühikese sütikuga olla ja reageerida kujulja ja kohas kus ja kuidas ei peaks. Aga ta ei tohiks demagoogitseda, valetada ja luua valet kuvandit. Minu jaoks pole küsimus kaabudes, ka mina koristaksin nad meeleldi valitsusest. Kas aga kedagi asemele panna, on omaette küsimus. Presidendi poolt kommunikeeritud vale on viide ebaseaduslikule toimingule. See, et ühe ametniku nimetab ametisse (ja vabastab) valitsus, ei tähenda seda, et valdkonda juhtiv minister ei või sellele ametnikule lahkumisettepanekut teha. Kui Vaher oleks nõustunud, oleks kõik olnud ametlik ja seadusega kooskõlas. Vastav minister oleks pidanud vastava ettepanekuga minema valitsusse ja sinna esitama ka uue kandidaadi ametisse kinnitamiseks. Karjuda õigusriigi hävingust pole enam demagoogia, vaid vale ja hüsteeria. Presidendilt eeldaksin enamat!

Viimased uudised