Kaitsevaldkonna välisrahastus on suurenenud hüppeliselt ligi kümne protsendini
Avaldatud: 16 september, 2023Eesti sõjalist kaitsevõimet arendatakse lisaks Eesti enda kaitse-eelarvele ka välisrahastuse toel, mis on paari viimase aastaga suurenenud hüppeliselt ja võimaldas nt eelmisel aastal suunata Eesti kaitsevõimesse koos otsese varustusabiga täiendavalt ligi kümme protsenti lisaks.
„Kaitseministeeriumi valitsemisala näeb tõsist vaeva, et lisaks Eesti maksumaksja usaldatud rahale saaksime kasutada maksimaalselt välisrahastust, et Venemaa agressioonisõja tõttu meie kaitsevõimet veelgi tempokamalt edasi arendada,” ütles kaitseministeeriumi kaitseplaneerimise asekantsler Tiina Uudeberg.
Välistoetused võivad tähendada kas raha NATO, Euroopa Liidu või kahepoolsete kokkulepete kaudu, ent samuti otsest kaitsevarustusabi, nagu näiteks USA puhul.
„Oleme teinud palju tööd, et välisrahastuse osakaal Eesti riigikaitses jõuaks uuele tasemele. Meie pingutused on kandnud vilja ja täna oleme olukorras, kus partnerid panevad Eesti enda kaitse-eelarvele lisaks veel pea kümnendiku juurde, et Eesti riigikaitset arendada,” selgitas Uudeberg.
Hiljuti sai NATOst heakskiidu üle 40 miljoni euro kasutamine liitlaste vastuvõtmiseks ja neile vajaliku taristu ehitamiseks. See toetab juulis NATO tippkohtumisel Vilniuses vastu võetud kaitseplaanide rakendumist. Samuti planeeris USA oma 2022. aasta eelarves Eestile rekordilised 140 miljonit dollarit, et soetada Eestile osa mitmikraketisüsteemidest HIMARS.
Euroopa Liidu ja NATO vahendeid on võimalik kasutada ka Eesti ettevõtetel ja ülikoolidel. Näiteks Euroopa Kaitsefondist on Eesti tööstusele saadud ja praeguste otsuste kohaselt eri projektide kaudu tulemas uute toodete väljaarendamiseks 70 miljonit eurot. Neid projekte kaasrahastab kaitseministeerium rohkem kui 10 miljoni euroga ehk Eesti riigi toetus on aidanud projekte võimendada ligi seitse korda. Hoogu on saamas ka NATO innovatsioonikiirendi DIANA.
„ELi ja NATO pakuvad Eesti ettevõtetele väga häid võimalusi. Meil on väga hea meel, et Eesti ettevõtted ja teadusasutused on nende võimaluste kasutamisel olnud aktiivsed ja igati konkurentsivõimalused ning kaitseministeerium saanud neid selles toetada,” märkis Uudeberg.