Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Kaitseväe pilt

Kaitseväe orkestris teeninud nüüd juba eruveebel kommenteeris sotsiaalmeedias lähemalt seda, et president ei tulnud orkestrit selle viimase esinemise ajal isegi mitte tänama.

Kommentaar oli järgmine:

Nüüdsest eruveeblina tahaks veel miskit südamelt öelda. Selle maja ees mängis Kaitseväe orkester sadu kordi aastatel 1993-2021. Iga ilmaga. Igal juhul. Alati, kui tuli käsk. Ilma meieta ei toimunud seal 28 aastat mitte ühtegi riiklikult tähtsat tseremooniat ega saabunud ükski riiklikult tähtis külaline. Üleeile mängisime seal oma viimased tseremooniad. Majaperenaine aga minu selja taga olevast uksest ei väljunud. Jah, ta oli majas, sellesama ukse taga. Ja ei lausunud ta ka kõigi nende viimaste kuude jooksul poolt sõnagi orkestrile toetuseks, ega kasvõi tänuks või kiituseks. Tal on nüüd süda rahul, et tema poeg ei pea ajateenistuses vileda vormiga olema, nagu muidu oleks võinud juhtuda?

Ainus sõnavõtt orkestri teemal (samal ajal ja samal laval ootas orkester oma esinemisjärge): „Iga euro, mis Kaitseväe eelarvest kulub otseseks lahingutegevuseks mittevajalike kulude, n-ö sümbolväärtusega ettevõtmiste alla, on raha, mida reservüksustele, nende varustusele ja moonavarudele enam ei jagu. Seetõttu toetan mina kindral Heremi ja kindral Palmi arusaama sellest, mida nemad nimetavad „koledaks kaitseväeks”. Sel väel pole kõige uhkemaid univorme, peatselt ka mitte täiskutselist orkestrit, pole palju muid paraadväljakule sobilikke ja ilusaid asju. Kuid selle eest on seal päriselt eksisteerivad, võitlusvõimelised ja kiirelt mobiliseeritavad reservüksused, mille liikmetele on antud kõik, mis võimalik ja vajalik. Minu jaoks on Eesti Kaitseväe tõeliseks sümboliks väljaõpetatud, hästi varustatud ja võitlusvõimeline reservväelane. Tänu sellele, et Kaitsevägi keskendub ausalt ja otsekoheselt peamisele ja olulisele, ei ole minul riigikaitse kõrgeima juhina peaaegu viiel aastal tulnud kordagi tunda kaotusvalu, millest ma kolme poja emana väga hästi aru saaksin. Ka minu kolmest pojast üks on kaitseväeteenistuse läbinud ja reservis, üks läheb kaitseväkke kahe ja viimane kuue aasta pärast. Ma tahan, et neil oleks parim väljaõpe, parim varustus ja kõige targemad ülemad. Paraadvormidest ja tseremooniatest on see mulle emana palju-palju tähtsam.”

Ma lisaks veel, et vaatamata tema arvamusele käimalükatud protsessist (kes- või misiganes selle arvamuse kujundas või ette kirjutas, ning kas sellega võib nõustuda või mitte) ei oleks olnud kontimurdev lausuda paar sõna tänutäheks pika ja professionaalse teenistuse eest presidentuuri tseremooniatel. Osa muusikuid oli teeninud terve selle nimetatud perioodi…

Viimased uudised