Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Kaitseväe pilt.

Kaitseväe juhataja kindral Martin Herem külastas sel nädalal koos kaitseminister Hanno Pevkuriga Iraagis Erbili õhuväebaasis koalitsioonivägede koosseisus rahvusvahelisel sõjalisel operatsioonil Inherent Resolve teenivat Eesti kaitseväe sihtüksust „Stone”.

„Eestlased on oma rolli hästi sisse elanud ja seda vaatamata suhteliselt lühikesele ettevalmistuse ajale Eestis ja siin Erbilis. See, et nende tegevusega ollakse rahul, on vist isegi ootuspärane. Samas kaitseväe juhatajana on seda muidugi nii meie liitlaste kui kohalike käest väga uhke kuulda,” ütles kaitseväe juhataja kindral Martin Herem kohtumisel Erbili õhuväebaasis teenivate Eesti kontingendi sõduritega.

„Mind üllatas positiivselt see, et Iraagis teenivaid kaitseväelasi huvitas peamiselt Eesti kaitseväe üldine areng ja sõda Ukrainas, mitte nende enda teenistuse- ja olmetingimused siin operatsioonil. See viitab kahtlemata kõrgele moraalile, kuid ega ma meie kaitseväelastelt vähemat ei ootakski,” lisas kindral Herem pärast üksuse sõduritega vestlemist. Samas tänas kindral Herem Iraagis teenivaid kaitseväelaseid ning nende Eestis olevaid perekondi ja lähedasi panuse eest Eesti julgeolekusse ning liitlassuhete arendamisse.

Kaitseväelastega kohtunud kaitseminister Hanno Pevkur tunnustas kaitseväelasi hästi täidetud teenistusülesannete eest ja avaldas lootust, et koju naasemiseni jääv aeg möödub turvaliselt. „Pole uudis, et Eesti kaitseväelased on nii liitlaste kui kohalike seas kõrgelt hinnatud, aga teame ju kõik, et eestlastena seamegi endale väga kõrged kvaliteedinõuded. Hoidke Eesti lippu jätkuvalt kõrgel ja teadke, et ka kodus hindame iga missioonil teenijat äärmiselt kõrgelt,” ütles kaitseminister kaitseväelastele.

Visiidi käigus kohtus kaitseväe juhataja lisaks Eesti üksusele ka Ameerika Ühendriikide poolt juhitud koalitsioonivägede operatsiooni Inherent Resolve juhtkonna ja NATO Iraagi missiooni (NMI) ülemaga Bagdadis, saades ülevaate mõlema eraldiseisva operatsiooni hetkeseisust, arengutest ja tulevikuperspektiividest. Kohtumistel oli olulise teemana laual eestlaste osalemine välisoperatsioonidel ning panus välisoperatsioonidesse täna ja tulevikus. Riigikogu on andnud kaitseväele mandaadi kuni 110 kaitseväelase saatmiseks operatsioonile Inherent Resolve. Praegu teenib Iraagis ligi 90 Eesti kaitseväelast. Paralleelselt läbiviidaval NATO missioonil Iraagis osaleb üks Eesti staabiohvitser.

Aprillis Iraaki välisoperatsioonile suundunud kaitseväe sihtüksuse „Stone” koosseisu kuuluvad Scoutspataljoni baasil komplekteeritud jalaväekompanii Estcoy-18 ja tagalaüksusena rahvuslik toetuselement. Jalaväekompanii ülesanneteks on baasikaitse- ja kiirreageerimisvõime tagamine ning isikukaitseoperatsioonide korraldamine peamiselt Põhja-Iraagis Kurdistani regioonis.

„Väekaitse on minu kõrgeim prioriteet operatsioonil Inherent Resolve ja meie partnerid Eestist mängivad kriitilist rolli meie Erbili baasi turvalisuse tagamisel,” ütles kindralmajor Matthew McFarlane Ameerika Ühendriikide relvajõududest, kes teenib operatsioonil Inherent Resolve rahvusvahelise ühendsihtüksuse ülemana. „Olen väga tänulik Eesti kaitseväele nende panuse eest sellel missioonil võitluses ISIS-e vastu, milles me läbi täiendava luurealase, logistilise ja meditsiinilise toetuse kindlustame regioonis stabiilsust ja turvalisust.”

Eesti kontingent võttis Iraagis tegevuse üle Hollandi üksuselt, mis täitis operatsioonil varasemalt kaheksa aasta vältel samu ülesandeid. Sihtüksusel „Stone” on praeguseks teenitud veidi enam kui pool ligi kuuekuulisest rotatsiooniperioodist.

Nii Ameerika Ühendriikide juhitud operatsiooni Inherent Resolve kui ka NATO Iraagi missiooni eesmärk on nõustada ja toetada kohalikke julgeolekujõudusid võitluses islamistliku rühmitusega Daesh (tuntud ka kui ISIS), et luua tingimused edasiseks julgeolekualaseks koostööks. Eesti näitab oma osalemisega, et on valmis toetama oma liitlaseid ning panustama julgeoleku tagamisse just seal, kus asuvad suured julgeolekuohud Euroopa ja NATO liikmesriikide jaoks.

Eesti panustab operatsiooni Inherent Resolve Iraagis taas alates aprillist 2023. Varem on Eesti osalenud Iraagis operatsioonidel Inherent Resolve, NATO Training Mission Iraq, NATO Mission Iraq ja Operation Iraqi Freedom.

Viimased uudised