Sporditarbed, spordivarustus e-spordipood:sportlik.ee

 

Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: USA kaitseministeerium

Eile arutas kaitseminister Hanno Pevkur Washingtonis USA kaitseministri Lloyd J. Austiniga kahepoolset kaitsekoostööd ja võimearenduste perspektiive.

„Kaks nädalat tagasi siinsamas NATO tippkohtumisel oli näha liitlaste ühtsust ja tugevust, mis kandub üle ka Eesti ja USA kahepoolsesse kaitsekoostöösse. Mul on väga hea meel, et kaitseminister Austin kinnitas üle Ameerika vägede pikaaegse kohalolu Eestis. Järgnevalt tuleb sõjalisel tasemel läbi arutada kuidas täpselt lähiaastatel USA sõjaline kohalolu Eestis välja võiks näha. Meie soov on kindlasti suurendada kohapeal oleva pika ulatusega laskemoona kogust,” märkis Pevkur peale kohtumist.

Pevkuri sõnul hindab Eesti kõrgelt viimase paari aasta jooksul USA poolt astutud strateegilisi samme, mis puudutavad Ühendriikide vägede järjepidavat rotatsioonilist kohalolekut Balti riikides ning USA vägede sidumist NATO regionaalsete kaitseplaanidega. „Nüüd peame juba saavutatu baasil tegema täiendavaid jõupingutusi, et koos veenvalt Venemaad heidutada: seda mitte ainult sõnades, vaid ka tegudes. See tähendabki eelkõige kriitiliste võimete nagu õhukaitse ja kaudtuli kiirendatud korras arendamist ning laskemoona varude täiendamist.”

„Soovime prioritiseerida ka USA rahalist julgeolekuabi järgnevateks aastateks. Balti julgeolekuinitsiatiiv on olnud meile suureks toeks, ent arvestades Venemaa sõjalist agressiivsust, oleks vajalik leida koostöös USA Kongressiga võimalused ka selle abi suurendamiseks, et heidutus Venemaa suunal veelgi tõhusamalt toimiks,” lisas kaitseminister Pevkur.

Kaitseministrid arutasid ka kaitsekulude temaatikat, kus Eesti seisukoht on, et 2% ei ole uute võime-eesmärkide elluviimiseks piisav. „2025. aastal Haagis toimuvaks tippkohtumiseks peaks avama Vilniuse tippkohtumisel kinnitatud kaitsekulude kokkuleppe ning leppima kokku ambitsioonikamas sihttasemes nagu 2,5 või 3% SKT-st. Selle saavutamiseks on vaja USA tugevat juhtrolli,” selgitas kaitseminister Hanno Pevkur.

Visiidi käigus kohtus kaitseminister Pevkur ka USA parlamendi Kongressi esindajatekoja relvajõudude komisjoni esimehe Mike Rogersiga, kellega arutati Balti riikidele suunatud julgeolekuabi võimalikku suurendamist.

Vastavalt president Bideni Madridi tippkohtumisel antud lubadusele on Eestis alates 2022. aastast USA järjepidev roteeruv kohalolek. Tapal on HIMARS-i üksus ja Võrus jalaväepataljon. Rotatsioonid toetavad Eesti Kaitseväe väljaõpet ja aitavad täita võimelünki.

Viimased uudised