Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Kaitseminister Jüri Luik (vasakult), Soome kriisivarude keskuse juht Janne Känkänen ning Soome kaitseminister Antti Kaikkonen. Foto: Kaitseministeerium

Kaitseminister Luik külastas täna Soome kriisivarude ametit, et tutvuda põhjanaabrite plaanidega, tagamaks kriisi ajal riigiüleselt vajalikud ressursid ja vahendid. Samuti kohtus minister Soome kaitsevägede juhataja kindral Timo Kivineniga ja külastas Soome kaitseväe akadeemiat Santahamina saarel.

Eesti plaanib samuti luua kriisivarude agentuuri ning üheks eeskujuks on Soome vastav amet. Soome kriisivarude ameti juht andis põhjaliku ülevaate, kuidas Soomes on varude tagamine korraldatud ning tõi välja, et varude kogumine on küll hädavajalik, kuid kriisi ajal peavad olema tagatud ka kindlad tarneahelad ning ette valmistatud tootmise võimekus, et kriisi olukorras kiiresti varusid täiendada.

„Tänane kohtumine Soome kriisivarude ametis oli äärmiselt vajalik, paljutki soomlaste kogemusest annaks ka Eestis rakendada. Siinse kriisivarude ameti töös on ka sarnasusi Eesti kaitseinvesteeringute keskuse tööga, mis allub kaitseministeeriumile. Nende kahe ameti eeskuju tasub Eesti riigiülese kriisivarude agentuuri loomisel kindlasti jälgida,“ lausus Luik peale kohtumist.

Koroona viiruse puhangu üheks õppetunniks on olnud riigiüleselt vajaliku varustuse, eelkõige isikukaitsevahendite, olemasolu ning võimekus neid kiiresti juurde toota ja hankida tuginedes kindlatele tarneahelate. Sellest tulenevalt on valitsus arutamas ettepanekut luua ka Eestis kriisivarude agentuur, mille ülesanne oleks kriitiliste vahendite ja ressursside varumine, tarneahelate kindlustamine ning kriisiolukorras nende kiiresti juurde hankimine või tootmine.

Soome kaitseväe juhatajaga arutati regionaalset julgeolekut ja kahepoolset kaitsekoostööd. Kaitseväe akadeemias külastas minister akadeemia kadettide staabiõppust ja kohtus akadeemias õppiva Eesti ohvitseri kolonelleitnant Viktor Kalitskiga.

Viimased uudised