Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Kaitseminister Jüri Luik ÜRO-s. ÜRO pilt

Kaitseminister Jüri Luik osales eile New Yorgis peetud ÜRO rahuvalve kaitseministrite kohtumisel, kus rõhutas vajadust viia ÜRO missioonide mandaadid paremasse vastavusse kriisipiirkondades valitsevate oludega.

Luige sõnul vajavad ÜRO üksused kaasaja konfliktide iseloomu arvestades suuremat kohapeal otsustamise õigust ja paindlikumat juhtimist, et tagada ÜRO missioonide eesmärkide efektiivne täitmine. Eesti osaleb praegu kolmel rahuvalvemissioonil – UNIFIL Liibanonis, UNTSO Lähis-Idas ja MINUSMA Lääne-Aafrikas.

ÜRO julgeolekunõukogus peetud debatil rõhutas kaitseminister Luik vajadust võidelda terrorismi rahastamisega. „Da´esh ja kõik terroriorganisatsioonid vajavad raha, et levitada oma ideoloogiat ja viia läbi terroristlikke rünnakuid,” ütles Luik. „Terroriorganisatsioonid on leidlikud kasutamaks uusi tehnoloogiaid, mistõttu, peame selle tõkestamiseks ka arenenud ühiskondades sammu ees olema.”

Samuti pidas Luik lõppeval nädalal kõne ÜRO peaassamblee kõrgetasemelisel kliimamuutuste kohtumisel, kus märkis vajadust astuda reaalseid samme kliimamuutuste ärahoidmiseks, mis juba täna ohustavad mitmeid Aafrika riike ning omakorda põhjustavad neis piirkondades julgeolekuprobleeme.

Kliima- ja julgeolekuküsimustega tegelemine on Eesti üks prioriteete juhul kui Eesti peaks valitama ÜRO julgeolekunõukogu ajutiseks liikmeks aastatel 2020-2021. Liikmesuse küsimust ning üldist julgeolekuolukorda Sahelis arutas kaitseminister Luik eile veel lisaks kohtumisel Burkina Faso välisminister Alpha Barryga.

Viisidi käigus osales Luik ka Washingtonis mõttekoja Atlantic Council korraldatud arutelul transatlantiliste suhete ja Balti riikide julgeoleku teemal. Samuti võttis minister Luik osa Balti riikide NATO liikmesuse 15. aastapäeva tähistamisest.

Viimased uudised