Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: KM

Kaitseminister Jüri Luik osales Münchenis toimuval julgeolekukonverentsil, mille käigus toimusid mitmed kahepoolsed kohtumised, kus olid arutluse all päevakajalised julgeoleku- ja kaitseküsimused.

Kohtumisel NATO Euroopa vägede ülemjuhataja kindral Curtis Scapparottiga tänas Luik kindralit sihikindla ning tulemusliku töö eest Eesti ning kogu NATO idatiiva sõjalise kaitse planeerimisel.

Luige sõnul on kindral Scapparrotti oluliselt aidanud kaasa ühtse strateegilise ohupildi ning sellele vastavate sõjaliste võimete väljatöötamisele.

„Koostöö NATO Euroopa vägede ülemjuhatajaga on Eesti sõjalise kaitse vaatenurgast olnud tulemuslik. Kindral Scapparrotti on sarnaselt oma eelkäijatega andnud väga professionaalse ja kaaluka panuse selleks, et kõik alliansi riigid oleksid paremini kaitstud,“ sõnas Luik.

Riigikaitseliste teenete eest otsustas Eesti Vabariigi president tänavu kindral Scapparrottile annetada kõrgeima sõjalise teenetemärgi – Kotkaristi esimese klassi.

Kahepoolsel kohtumisel Hollandi kaitseminister Ank Bijleveld-Schouteniga oli arutluse all kahe riigi koostöö erinevates julgeoleku- ja kaitsepoliitilistes formaatides, millest Eesti ning Holland aktiivselt osa võtavad.

Kaitseminister Luik tänas hollandi kolleegi panuse eest meie piirkonna julgeoleku tagamisse. Hollandi kaitseväelased osalevad NATO lahingugrupi koosseisus Leedus, samuti panustavad nad Tallinnas asuva NATO küberkaitsekeskuse ning NATO staabielemendi töösse.

Poola kaitseminister Mariusz Błaszczakiga toimunud kohtumisel olid kõne all piirkonna julgeolek ning koostöö heidutus- ja kaitsehoiaku tugevdamisel.

„Poola on Eesti jaoks väga lähedane ning oluline liitlane NATO-s, sestap on meie nägemus julgeoleku- ja kaitseküsimustes sarnane. Mõlema riigi jaoks on väga oluline Ameerika Ühendriikide sõjaline kohalolek Euroopas ja kitsamalt just meie piirkonnas, kus Venemaa agressiivsele käitumisele on vastukaaluks tarvis võimsaima NATO liitlase sõjalist panust,“ nentis Luik.

Lisaks kahepoolsetele kohtumistele osales Jüri Luik koos Leedu välisminister Linas Linkevičiuse ning mitmete tunnustatud kaitsevaldkonna ekspertidega Tallinnas asuva Rahvusvahelise Kaitseuuringute Keskuse korraldatud ümarlaual, mille teemaks oli Balti riikide sõjalise kaitse planeerimine.

Müncheni julgeolekukonverentsi raames on Eesti kaitseministril kavas veel ka kohtumine oma rootsi kolleegi Peter Hultqvistiga, kellega on kõne all kahepoolsed ning regionaalsed julgeoleku- ja kaitseküsimused.

Müncheni julgeolekukonverents on alates 1963. aastast korraldatav maailma mainekaim kaitse- ja julgeolekuteemaline üritus.

Kommentaarid

Viimased uudised