Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

NATO peasektetär Jens Stoltenberg tervitamas kaitseminister Jüri Luike. NATO foto

Kaitseminister Jüri Luik kohtus esmaspäeval Brüsselis NATO peasekretäri Jens Stoltenbergi, Euroopa Liidu välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja Federica Mogherini ning Belgia kaitseminister Steven Vandeputiga, et arutada eelseisva NATO tippkohtumise, Euroopa kaitseinitsiatiivide ja kahepoolse kaitsekoostööga seotud küsimusi.

„NATO üksuste paigutamine alliansi idatiivale on olnud märkimisväärne samm heidutuse tugevdamisel selleks, et Läänemere piirkonnas valitseks rahu. Meie jaoks on äärmiselt oluline, et NATO oleks kiiresti võimeline kohaolevaid üksusi lisavägedega tugevdama ja vajadusel liitlasi kaitsma,“ ütles kaitseminister Luik, kelle sõnul on vaja, et NATO kiirendaks nii vägede siirmist kui ka sellega seotud otsuste vastuvõtmise protsessi.

NATO peasekretär tõi välja Eesti kui ühe vähestest liitlastest, kes täidab kokku lepitud 2 protsendi nõuet SKT-st kaitsekulutusteks. Peasekretär tänas Eestit panuse eest Afganistani missiooni Resolute Support, kuhu Eesti panustab alates eelmisest nädalast rühmasuuruse üksusega. Samuti olid kõne all üksuste valmiduse tõstmine, NATO sõjaline juhtimisstruktuur ja üksuste siirmine.

„Kui vaatame kaardile, siis mõistame, et liitlaste üksuste kiirel liikumisel on oluline roll just Euroopa Liidul,“ ütles kaitseminister Luik pärast kohtumist Euroopa Liidu välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja Federica Mogheriniga.

Luige sõnul on tähtis, et Eesti Euroopa Liidu eesistumise ajal alguse saanud sõjalise mobiilsuse projekt, mille eesmärgiks on tagada vägede sujuvam liikumine, jõuaks reaalsete tulemusteni. „Sellest võidaksid nii Euroopa Liit, NATO kui muidugi ka liikmesriigid,“ märkis Luik.

Lisaks sõjalise mobiilsusele arutasid Luik ja Mogherini Euroopa Liidu eelarve ja selle seotud kaitsefondi, Ameerika Ühendriikide ning Ühendkuningriigi kaitsekoostööga seotud küsimusi.

Kohtumisel Belgia kaitseminister Steven Vandeputiga tänas kaitseminister Luik Belgiat NATO õhuturbemissioonil ja õppustel ning mereväe miinitõrjeoperatsioonidel osalemise eest.

Belgia on esimene riik, kes 2004. aastal alustas Balti riikide õhuruumi turvamist Leedust. Kahel korral on Belgia hävitajad osalenud NATO õhuturbemissioonil Ämaris. Mais osales suurõppusel Siil Belgia logistikameeskond. Mereväel on pikaaegne koostöö Belgia mereväega, kelle miinitõrjelaevad osalevad regulaarselt Eesti vetes õppustel.

Kaitseminister Luige visiidi laiemaks eesmärgiks oli tutvustada Eesti seisukohti enne selle aasta juulis aset leidvat NATO tippkohtumist ning sel nädalal Brüsselis toimuvat NATO kaitseministrite kohtumist.

https://www.nato.int/cps/en/natohq/photos_155101.htm

Viimased uudised