Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Kaitseministeerium

Täna Gotlandi saarel toimunud Põhjamaade ja Balti riikide kaitseministrite kohtumisel arutati Läänemere piirkonna julgeoleku, Soome ja Rootsi NATO-ga liitumise ning Läänemere saarte strateegilise rolliga seotud küsimusi.

Kaitseminister Hanno Pevkuri sõnul on regiooni kaitseministrid ühisel seisukohal, et olenemata Ukraina sõja tulemustest on ja jääb Venemaa kogu Läänemere piirkonna ja NATO jaoks kõige suuremaks ohuks.

„Soome ja Rootsi liitumisega muutub meie regiooni julgeolek hüppeliselt, kuna Läänemeri muutub sisuliselt NATO sisemereks ja oluliselt paraneb infovahetus merel ning õhus toimuva kohta. Lisaks on vaja panna paika sellest teabest lähtuvad praktilised sammud,“ kommenteeris Pevkur. Minister lisas, et ka Gotlandi strateegiline tähtsus regiooni kaitsel muutub olulisemaks, kuna Gotlandil on oluline roll piirkonna õhu- ja mereteede avatuna hoidmisel. „Oli hea kuulda, et Rootsi on lähiaastatel oluliselt tugevdamas sõjalist kohalolekut saarel,“ märkis Pevkur.

„Ka Eesti on viimastel aastatel teinud olulisi otsuseid oma meredomeeni tugevdamiseks – nii Kaitseväe ja PPA laevastike ühendamine kui ka laevatõrje raketisüsteemide Blue Spear ja meremiinide hankimine parandavad juba lähiajal Kaitseväe võimet merel tegutseda ja rannikupiirkondi kaitsta,“ ütles kaitseminister.

Kaitseministrid said Gotlandil ka ülevaate Rootsi viimaste aastate tegevusest saare sõjalise kaitse tugevdamisel ning uute üksuste loomisest.

Viimased uudised