Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

jüri adams

Riigikogu Vabaerakonna fraktsiooni saadik Jüri Adams kirjutab Lõunaeestlases,et setodele tuleks haldusreformi seaduses anda võimalus moodustada seto vald, ükskõik kui pisike.

Kui riigikogu vabaerakonna fraktsiooni liikmed Jüri Adams, Monika Haukanõmm, Krista Aru, Andres Herkel, Ain Lutsepp ja Külliki Kübarsepp esitasid 30. augustil Setomaa teemalise eelnõu, siis oli selleks kaks põhjust.

Esiteks: praeguse Eesti koosseisu jäänud setode aladel – praegused Värska, Mikitamäe ja Meremäe vallad ning Misso valda kuuluv Luhamaa nulk – on käima läinud liikumine moodustada Seto ühisvald. Teiseks: minister Arto Aasa ametnike poolt koostatud ja riigikogus ilma sisulise tööta n-ö kummitempli meetodil valitsuskoalitsiooni saadikute häältega kehtestatud haldusreformi seaduse puudused.

Setod on tänapäevase moodsa eesti rahva üks üsna selgelt eristuv osa, mille vaimsed juhid töötavad selle nimel, et setod areneksid ja jääksid kestma seto mikroetnosena. Et eesseisva valdade liitmise ja ümberkorraldamise käigus on tõstetud üheks eesmärgiks ka ühisvalla moodustamine, on igati loomulik ja mõistlik.

See iseenesest ei ole aga lihtne ja muidugi ei toeta mitte kõik nende valdade elanikud seda sihti. Vabaerakonna rahvasaadikud riigikogus tahaksid oma vahenditega kaasa aidata, aga mitte kedagi sundida, juhul kui mõnel Setomaa osal peaks ühinemissoov alles jääma.

Haldusreformi seadusesse kirja pandu, kui jätta kõrvale kohaliku omavalitsuse ametnike n-ö sotsiaalsete garantiide tagamise teema, on vähe arukas, kohati aga päris arutu. Setomaad oma ajalooliste erisustega ja praeguste ebanormaalsete tingimustega selle seaduse silmis ei ole üldse olemas. Ka valitsus teeb nägu, nagu mingeid probleeme ei oleks ja mingisugust erisust vaja ei oleks. Seepärast on kogunemas üha suuremaks kasvav frustratsioon.

Normaalne oleks hoopis see, kui näiteks peaminister võtaks Seto ühisvalla küsimuse enda initsiatiiviks. Või kui ta seda ei taha teha, siis võiksime ehk paluda meie uut presidenti hakata ise sellega tegelema.

Viimased uudised