Jahmatav tõde Väimela kanala kohta: vald on ehitusloa juba välja andnud, PRIA toetus peal ja kanalat saab ehitama hakata
Avaldatud: 12 oktoober, 2018TIIU RITARI
Väimela kogukond, vabakutseline ajakirjanik
Eile, neljapäeval, 11. oktoobril sai Väimela kogukonnale teatavaks, et Väimela kanalale, mille detailplaneeringu lõpetamist nad nõuavad, on juba kümme kuud tagasi ehitusluba välja antud ning seda ilma igasuguse detailplaneeringu ja keskkonnamõjude strateegilise hindamiseta (KSH). Ja et PRIA on eraldanud juba aprillikuus kanala ehitajatele pool miljonit eurot tingimusega, et kanala valmib 2020. aasta kevadel.
Ehitusluba nr 1712271/40895 on välja antud 14.12.2017 ja loa on väljastanud Võru vallavanem Kalmer Puusepp. Ehitusluba on antud Jäneselaane OÜ-le, mis on registreeritud Põlvamaal Mammastes. Jäneselaane OÜ on Väimela alevikus aadressil Pärna tee 7 asuva Farmi kinnistu tegelik omanik ja seda alates 2017. aasta detsembrist.
Ehitusloa aluseks on Võru vallavalitsuse 12.12.2017 korraldus nr 569 ja selles seisab: „Väljastada ehitusluba kanala (ehitisregistri kood 120845650) rekonstrueerimiseks ja sõnnikuhoidla (ehitisregistri kood 220845648) ehitamiseks maaüksusel Pärna tee 7 (katastritunnus 91801:009:1192) Väimela alevikus.”
Korraldusele on alla kirjutanud vallavanem Kalmer Puusepp.
Ehitusluba anti ilma planeeringu ning KSHta
Nimetatud ehitusluba on välja antud ajal, mil Pärna tee 7 ja Pärna tee 9 maaüksustel on käimas detailplaneering ning keskkonnamõjude strateegiline hindamine (KSH), mille algatamiseks oli taotluse esitanud Lõuna-Eesti Talumuna OÜ. Detailplaneering ja KSH algatati Võru vallavolikogu otsusega 08.03.2017 nr 210, Lõuna-Eesti Talumuna OÜ on esitanud teadaolevalt taotluse detailplaneeringu algatamiseks 01.03.2017. Teadaolevalt sellepärast, et valla andmebaasis on leitav detailplaneeringu algatamise taotlus, sellel on küll Lõuna-Eesti Talumuna OÜ esindaja Tõnu Vetiku nimi, kuid allkiri ja taotluse esitamise kuupäev millegipärast puuduvad.
Vallavolikogu otsuses on kirjas: „Lõuna-Eesti Talumuna OÜ esitas 01.03.2017 taotluse detailplaneeringu koostamise algatamiseks Võru vallas Väimela alevikus Pärna tee 7 ja Pärna tee 9 maaüksustel. Planeeringu koostamise eesmärgiks on anda ehitusõigus Pärna tee 7 maaüksusel oleva põllumajandustootmishoone laiendamiseks ja rekonstrueerimiseks ning anda täiendav ehitusvõimalus krundi kirdeosasse uue hoonemahu ehitamiseks.” Võru vallavalitsus omakorda andis 03.04.2017 korralduse nr 125, millega väljastati lähteseisukohad Pärna tee 7 maaüksuse detailplaneeringule ja keskkonnamõjude strateegilisele hindamisele, 26.06.2017 täiendati lähteseisukohti vallavalitsuse korraldusega nr 270.
Niisisiis, käesoleva nädala esmaspäeval andis Võru vallavalitsus pressiteates teada, et seoses avalikkuse suure vastuseisuga Väimelasse planeeritavale kanafarmile, palub ta arendajal kaaluda leida planeeritavale linnufarmile alternatiivne asukoht. Ja teisipäeval arutas kanalaküsimust Võru vallavolikogu oma Brüsseli väljasõiduistungil. Ning me ei kuulnud sõnagi selle kohta, et vald on kanalale ehitusloa juba kümne kuu eest välja andnud.
Nädal tagasi 3. oktoobril keelas vallavanem Kalmer Puusepp ajakirjanike osalemise oma kohtumisel kogukonna, Rauameistri ja kooli esindajatega. Ja ajas veel sellel nädalataguselgi üritusel rahvale puru silma, väites, et nimetatud kinnistu kuulub Lõuna-Eesti Talumuna OÜ-le. Eks ta imelik on – tegemist on kinnistuga, kus Lõuna-Eesti Talumuna OÜ taotlusel on käimas detailplaneering, mille lõpetamist kogukond ja kohalikud ettevõtted nõuavad. Ja samas on sellele kinnistule juba ammu väljastatud ehitusluba ühele teisele OÜ-le.
Ja ka sellel „omavahelisel ausal arutamisel” ei maininud vallavanem sõnagagi juba kümme kuud tagasi Jäneselaanele välja antud ehitusluba.
Vanad sõbrad
Kes nüüd arvab, et Jäneselaane OÜ on Lõuna-Eesti Talumuna OÜle liiga teinud või vastupidi, see eksib – tegelikult on tegemist ühe grupeeringuga ja kõik vastuolud on näilised. Sest Lõuna-Eesti Talumuna OÜ ja Jäneselaane OÜ omanikud saavad sõbralikult kokku näiteks kolmandas OÜ-s – see on Miiaste Põllumajanduslik OÜ.
Nimelt on Lõuna-Eesti Talumuna OÜ juhatuse liige Eero Timmermann juhatuse liige ka Miiaste Põllumajnduslikus OÜ-s. Ja Jäneselaane omanik Ats Albert oli 2015. aastal ka Miiaste Põllumajanduslikus OÜ juhatuses, täna on ta sealt taandunud.
Inforegistri andmetel on Eero Timmermann juhatuse liige koguni kümnes (NB! 10-nes!) põllumajanduslikus osaühingus ja lisaks ühes põllumeeste MTÜ-s. Et mitmetel Timmermanniga seotud ettevõtetel on olnud maksevõlad ja makseraskused, siis hoiab Timmermann kanala arenduses madalat profiili.
Lõuna-Eesti Talumuna kõneisik kanala asjus Tõnu Vetik tegi kesknädalal Maalehes hädist nägu ja kurtis koledate kohalike elanike üle, kelle hirmsale survele vald vastu ei saanud ja kõikuma lõi. Vetik leidis, et see on halb praktika ja et niisugune eeskuju muudab tööstuse arendamise Lõuna-Eestis võimatuks.
Halb muidugi – sest Vetik ja kogu kamp lootsid väga, et Talumuna korraldatud libaplaneering ning liba KSH lähevad libedalt: neid on vaja, ilma oleks veidi liiga riskantne kopp maasse lüüa. Aga kopa maasselöömisega on kiire – sest 27. aprillini 2020 on kõigest poolteist aastat.
Ja 27. aprill 2020 on tähtaeg, millega tuleb arvestada kui just poolest miljonist eurost ilma ei taha jääda. Täpsemalt on see summa 498 372.02 ja see on toetus, mille PRIA eraldas käesoleva aasta aprillis Jäneselaane OÜle – selle eest peab Väimelasse kanala ja lahtine sõnnikuhoidla kerkima. Kell kukub 27.04.2020 ja see on PRIA tähtaeg, mil kanala ja sõnnikuhoidla peavad valmis olema, investeering peab olema kahe aasta joksul ellu viidud. Pool aastat on läinud, katsu sa ehitustöödega õigeks ajaks valmis saada kui jobud kohalikud selle liba-KSH kallal virisevad – et miks põhjatuult ei ole ja miks Tartu mast ja miks puhta metsas veearvestused.
Vald aitas poolt miljonit kantida
Tegemist on PRIA antava MAK 2014-2020 meetme 4.1 Põllumajandusettevõtete tulemuslikkuse parandamise V vooru toetusega. Nimetatud toetust saab ehitamiseks taotleda ainult see, kellel on ehitusluba olemas, selgitati kogukonnale PRIAst.
Et miks Lõuna-Eesti Talumuna ise otse PRIA toetust ei küsinud? Asi on lihtne, Talumuna-mehed ei oleks ju 2017 aasta lõpuks detailplaneeringu ja KSHga valmis saanud, seal on oma tähtajad ning PRIA investeeringurong oleks ilma munameesteta minema sõitnud. Seda ei saanud ometi lubada.
Ja ilmselt ka niisugune pisiasi veel,et Lõuna-Eesti Talumuna omanike firmadel esineb ajutisi maksehäireid ja makseraskusi. PRIA puhul kehtib reegel, et kellel riigimaksud võlas, see peab PRIA rahast suu puhtaks pühkima. Võimalik, et põhjusi on veelgi, me lihtsalt ei tea neid kõiki, kuid igatahes lõid vanad sõbrad seljad kokku ja Võru vald tuli ka appi.
Silmagi pilgutamata organiseeris vallavanem Kalmer Puusepp vallavalitsuse korralduse väljastada Pärna tee 7 ehitusluba. Ja kui korraldus oli tehtud, logis vallavanem isiklikult ehitisregistrisse ja kandis oma käega 14.12.2017 sisse Jäneselaanele antud ehitusloa. Kes ei usu, vaadaku ehitisregistrist järgi, see on avalikult kättesaadav teave.
Kolmekordse maja kõrgune lahtine sõnnikuhoidla
Ehitisregistrisse kantud ehitusprojekt näeb ette ehitada Väimela alevikku sõnnikuhoidla mõõtmetega 26,2m x 106,2m ja kõrguseks 8,8meetrit. See 8,8 meetrit on veidi kõrgem kui kolmekorruseline maja.
Uusi detaile on ka. Nii saab Pekko Projekt OÜ koostatud ehitusprojekti seletuskirjast lugeda: „Rajatise seinad on kaetud põrandast 2 m kõrguseni monteeritavate raudbetoonplaatidega, paneelide kohalt +2 m kuni räästani +7m seinakate puudub, millest tulenevalt käsitletud avatud rajatisena. Rajatis on mõeldud tahkesõnniku ladustamiseks.”
Ühesõnaga – maapinnast kuni 2 m kõrguseni on paneelid ja sealt edasi peaks taevasse tulema 7 m lahtist sõnnikut – katus on küll peal, aga vihmad-tuuled-lumed puhuksid igast küljest sisse ja Põlva-Võru teed sõitjad saaksid imetleda kolmekordse maja kõrgust sõnnikuhunnikut. Sest kui hoidlal seinu ees ei ole, siis on sõnnikuhunnik. Ning mis oivalised aroomid sealt alevi ja kogu ümbruskonna peale leviksid – kahtlust ka ei ole, et põhjatuul kannaks selle mitte ainult Võruni, vaid isegi Võru taha.
Niipalju siis iga kahe päeva takka sõnniku äraveost, niipalju siis kinnistest konteineritest ja Tõnu Vetiku munakarpide taustal nii ausatest-ausatest sinistest silmadest ja lõhnahäiringu puudmisest.
Mis veel?
Jäneselaanele ehitusprojekti koostanud Pekko Projekt OÜ aadressiks on märgitud Turba alevik Harjumaal ja firma tutvustab ennast portaalis cvkeskus.ee kui tööpakkuja, kes tegeleb ehitiste ekspertiisidega, ehitusprojektide ekspertiisidega, omanikujärelevalve ja projekteerimisega.
Võru vallavanem Kalmer Puusepp on hariduselt jurist, tal on magistrikraad õigusteaduses ning ta on õigusbüroo Arlex Õigusabi omanik. Kui nüüd vallavanem oleks elukutselt rekkajuht või kalevipoeg, siis oleks ju võinud mõelda, et vallavanem ei teadnud, et paralleelselt detailplaneeringu koostamisega ei tohi ehitusluba väljastada. Aga vallavanem on jurist.
Jäneselaane OÜ-le välja antud ehitusluba on dokument, mille alusel Jäneselaanel ongi õigus ehitama hakata, seadus lubab. Ei loe, et detailplaneering pooleli ja KSH vigane.
Ja kuivõrd nii kogukonna esindajad kui Võrumaa suurimaid tööandjaid Rauameister AS ja Võrumaa Kutsehariduskeskus said sellest kümne kuu tagusest ehitusloast teada alles eile, siis annab seadus neile 30 päeva aega, et esitada kaebus Tartu halduskohtule.
TIIU RITARI
Väimela kogukond, vabakutseline ajakirjanik
Lisad:
Ehitusluba nr 1712271/40895
Võru vallavalitsuse 12.12.2017 korraldus nr 569