Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Rahandusministeerium

Valitsuse kriisikomisjon otsustas eraldada riigihalduse ministri ettepanekul täiendavad 10 miljonit eurot riiklike isikukaitsevahendite varude kindlustamiseks juuni lõpuni. Sellele järgnevateks kuudeks koostab Riigi Tugiteenuste Keskus riikliku avatud hanke, mille raames saavad tervishoiuteenuste osutajad, hoolekande- ja riigiasutused ning kohalikud omavalitsused hankida endale vajalikud vahendid.

Riigihalduse minister Jaak Aab selgitas valitsusele tehtud ülevaates, et 16,2 miljonist seni riigi poolt hangetega tellitud maskist (kirurgilised maskid, FFP2 ja FFP3 respiraatorid) on praeguseks tarnitud 7,4 miljonit ja ülejäänud saabuvad lähiajal. Kokku on lepinguid erinevate isikukaitsevahendite tarnimiseks sõlmitud 15,2 miljoni euro eest. Juuni lõpuni kõikide isikukaitsevahendite piisava varu tagamiseks, arvestades ka haridus- ja tervishoiuteenuste ning plaanilise ravi avamist, tuleb tellida erinevaid vahendeid lisaks veel 11,7 miljoni euro eest.

Riigi ostetud isikukaitsevahendid on läinud eelkõige tervishoiu ning sotsiaalhoolekande sektorisse ning peale maskide on hangitud kindaid, kaitseprille, kaitsekostüüme, ühekordseid kitleid, jalatsikatteid ja muid vahendeid.

Aab selgitas, et kriisi puhkemisel koguti asutustelt kokku info nende vajaduste kohta ja riik on need ka täitnud, kuid pikemas perspektiivis peab jätkuma tavapärane süsteem, mil asutused hangivad endale ise vajaliku koguse vahendeid. „See tähendab, et riik tagab isikukaitsevahendid olulistele asutustele vähemalt kuni juuni lõpuni. Peale seda saavad need asutused ja organisatsioonid hankida vahendid riigi raamhankes osaledes. Koos hankides saab vahendeid ka soodsama hinnaga. Eriolukorra piirangute leevendamisel on maskide kandmine hädavajalik, sest inimesed liiguvad rohkem ja kontaktid on tihedamad,“ lausus Aab.

Riigihalduse minister lisas, et ka pärast juuni lõppu hindab riik jätkuvalt olukorda ja vahendite vajadust. „Viirus ei kao niipea ning peame ühiselt pingutama selle leviku peatamiseks. Eriti  kohtades ja ametialadel, kus inimeste kontakt on tihe,“ selgitas Aab.

Piirangute leevendamisel on järgnevad nädalad kriitilise tähtsusega, et inimesed ei laseks valvsusel langeda ja vähemalt olulistes ametites ja rahvarohketes kohtades kasutaks isikukaitsevahendeid. Eraisikute kõrval peavad ka ettevõtjad, eriti jaekaubanduses ja teenindussektoris, tagama töökohtadel isikukaitse- ja desinfitseerimisvahendid, et takistada viiruse edasist levikut.

„Keegi meist ei soovi, et peale piirangute leevendamist tuleks uue nakkuspuhangu korral neid taas karmistada. Selleks tuleb meil kõigil anda ühine panus, järgida 2+2 reeglit, desinfitseerimisjuhiseid ja sotsiaalse normina kanda maske raharohketes suletud ruumides,“ kutsus üles riigihalduse minister.

Aabi sõnul on praegu eesliinitöötajatele ja sealhulgas ka haiglatele riigi poolt kõik vajalikud vahendid tagatud ning tellitud maskide varust jätkub riigis ligi kuuks ajaks. Erinevate teenuste järk-järguliseks avamiseks tuleb aga juuni lõpuni kestva varu tagamiseks riigil muretseda isikukaitsevahendeid hinnanguliselt juurde ligi 11,7 miljoni euro eest. Riigieksamite korraldamiseks ning piiratud mahus õppe taastamiseks koolides on vajadus lisa ligi miljoni kirurgilise maski ja ligi poole miljoni kindapaari järgi. Plaanilise vastuvõtu avamiseks tervishoius kulub patsientidele jagamiseks ligi 2 miljonit kirurgilist maski. Nende kahe valdkonna vajaduste katmiseks on kogukulu ca 1,8 miljonit eurot.

Viimased uudised