Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Võru vallas tegutseva Jaagumäe talu põldudel töötavad Ukraina võõrtöölised, kellele makstakse palka kolm eurot tunnis.

Kokku on Võrumaa ühe suurema aedviljakasvataja põldudel töötamas 20 ukrainlast.

Kolmandatest riikidest pärit võõrtööjõu kasutamine on võrreldes eelmise aastaga tõusnud Eestis üle 60 protsendi. Suur osa tulijatest on pärit Ukrainast ning töötavad hooajatöölistena, kelle puhul ei kehti nõue maksta vastava majandusala keskmist palka.

Kõrvitsate koristamine põllu pealt on suuresti käsitöö, sest iga neist tuleb eraldi noaga maha lõigata ja kärru visata. Makstakse selle töö eest kolm eurot tunnis, vahendas „Aktuaalne kaamera”.

Kui paljud eestlased pole nõus selle raha eest kodustki välja tulema, siis ukrainlased on väga rahul ja teevad meelsasti töö ära. Teiste hulgas näiteks 27-aastane Eduard Kolivoško. Mehe sõnul teenib ta siin viie päevaga sama palga, mille ühe kuuga Ukrainas.

„Raha on võimalik ka Ukrainas teenida, aga praegu on selline aeg, et mul on siin mugavam. Raha on ikka kõigil vaja. Ma tahan endale Ukrainas korteri osta, et siis seal elada ja töötada,” rääkis Kolivoško.

Et Kolivoško on hooajatööline, ei laiene talle seadustest tulenev nõue maksta võõrtööjõule sektori keskmist palka. Küll on talle tagatud tööandja poolt eluase ning toit.

“See on meile nagu päästerõngas, et me saame neid asju teha ja toota, mida me siin teeme,” rääkis Jaagumäe OÜ juhatuse liige Tarmo Timmi. Eesti tööjõuga seoses on tema sõnul põhimure see, et elanikkond on vananemas, maapiirkonnad inimestest tühjenenud ja noori vähe.

Eriti keerulises olukorras on aga töötlev tööstus ning ehitussektor, kes vajavad töölisi aasta läbi. Nii on näiteks Võrus tegutsev ehitusettevõtja sisuliselt loobunud Eesti tööturult tööjõu otsimisest.

„Ma ei räägigi sellest, et leida ehitussektorisse ehitusharidusega töölist, sellest ma üldse ei räägi. Meil on vaja leida lihtsalt inimest, kes suudab loogiliselt mõelda ja neid inimesi, kes on suuteliselt loogiliselt mõtlema, distsiplineerima ennast ja iga päev tööle tulema, julgen väita, ikkagi ei ole palju,” selgitas Lompka SK juhatuse esimees Toomas Meldre.

Nii on täna pooled Lompka SK töölised Ukrainast ja Valgevenest, kellele ettevõtja maksab sektori keskmist palka ning katab osaliselt nende eluasemekulud.

30-aastane Oleksander Pinchuk on selle kõigega väga rahul ning loodab Eestis teenitud palgaga kodumaal auto osta.

„Praegu on Ukrainas olukord selline, et rahalises mõttes ei ole väga head ajad. Mulle siin meeldib ja sissetulek on piisav,” ütles ta.

Viimased uudised