Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Kolmapäeval hilisõhtul lõppenud Isamaa Erakonna volikogu võttis vastu poliitilise avalduse, milles rõhutatakse, et:

  • Valgevene riikliku terrorismi tingimustes on aeg NATO riikide omavahelisteks konsultatsioonideks vastavalt Põhja-Atlandi lepingu artikkel 4-le.
  • Eesti valitsuse plaan kärpida kaitsekulutusi on tänases julgeolekuolukorras vastuvõetamatu

Isamaa aseesimees Urmas Reinsalu ütles avalduse teksti tutvustades, et tänases pingelises rahvusvahelises julgeolekuolukorras on täiesti vastutustundetu Eesti valitsuse kavatsus kärpida kaitsekulutusi.

Poliitilise avalduse terviktekst:

Isamaa volikogu poliitiline avaldus
26.05.2021

RIIKLIKU TERRORI TINGIMUSTES ON KAITSEKULUTUSTE KÄRPIMINE OHTLIK JA EESTIT KAHJUSTAV PLAAN

Isamaa Volikogu leiab, et:

  • riikliku terrorismi tingimustes on aeg NATO riikide omavahelisteks konsultatsioonideks vastavalt Põhja-Atlandi lepingu artikkel 4-le
  • Eesti valitsuse plaan kärpida kaitsekulutusi on tänases julgeolekuolukorras vastuvõetamatu.

Isamaa Erakonna volikogu mõistab hukka Valgevene diktaatori sammud rakendada 21. sajandil oma riik rahvusvahelise terrorismi teenistusse, sundides jõuga oma territooriumil maanduma NATO riikide vahel lendava reisilennuki, et röövida selles viibinud isikud. Sellises olukorras ei tohi hetkegi jääda kõhklema, vaid riiklikule terrorile tuleb otsustavalt vastu astuda ja selline tegu peab saama karmilt karistatud.

Valgevene valitsus ei oleks sellist operatsiooni suutnud läbi viia Vene Föderatsiooni juhtkonna loata ja Vene eriteenistuste toeta, mistõttu kannab Venemaa toimunu eest kaasvastutust. Sõjalennukite kasutamine reisilennuki vastu on teadlik relvastatud rünnak tsiviilisikute vastu. Isamaa Volikogu leiab, et on aeg NATO riikide omavahelisteks konsultatsioonideks vastavalt Põhja-Atlandi lepingu artikkel 4-le. 

Lääneriikide ühtne tugev vastus Valgevene ja Vene võimude tegevusele hädavajalik, et takistada rahvusvaheliste kuritegude toimepanemist. Eriteenistuste korraldatud palgamõrvad Euroopa pealinnades, kaubasaadetiste õhkulaskmine, nüüd rünnak reisilennuki vastu eesmärgiga röövida Valgevene opositsiooni esindaja annavad tunnistust sellest, et Valgevene ja Venemaa riiklik terrorism ei tunnista mingeid piire ega peatu enne, kui me sellele jõuliselt ei vasta.

Isamaa Volikogu rõhutab, et tänases pingelises rahvusvahelises julgeolekuolukorras, sh Eesti piiride vahetus läheduses, on täiesti vastutustundetu Eesti valitsuse kavatsus kärpida kaitsekulutusi. See Eesti julgeolekut ohustav samm on ohtlik ettepanek, mis tuleb kõrvale heita. Eesti ja NATO idapiiri turvalisuse tagamiseks tuleb minimaalselt säilitada eelmises RESis kokku lepitud kaitsekulutuste tase.

Viimased uudised