Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Isamaa pilt.

Koalitsioonierakonnad surusid kolmapäevasel Riigikogu istungil läbi automaksu kehtestamise eelnõu, millega halvendatakse eestimaalaste liikuvust ning karistatakse maapiirkondades elavaid inimesi ning Eesti peresid. Isamaa pöördub seoses automaksu vastuvõtmisega presidendi poole üleskutsega jätta seadus välja kuulutamata.

„Automaksu kehtestamine on vastuvõetamatu nii moraalselt kui ka juriidiliselt,” sõnas Riigikogu Isamaa fraktsiooni esimees Helir-Valdor Seeder.

„Moraalne põhjendus on Eesti inimeste ebavõrdne kohtlemine: automaksu kehtestamine lööb kõige teravamalt maapiirkondade elanikke ja Eesti peresid, kel pole muud võimalust, kui kasutada oma igapäevases elus kõrgemalt maksustatavaid sõiduvahendeid. Viimastel kuudel on Isamaa liikmed üle Eesti kogunud ligi 20 000 allkirja vastavasisulisele pöördumisele, mis palub presidendil jätta välja kuulutamata. Need allkirjad koos pöördumisega anname üle niipea kui selgub riigipea lähipäevade töögraafik,” ütles Seeder.

Isamaa fraktsiooni esimees tõi välja ka automaksu juriidilised puudujäägid. Esiteks muutus seadus Riigikogu menetluse käigus ja seoses olulisel määral, mis pidanuks kaasa tooma eelnõu teise lugemise katkestamise, mida aga ei tehtud. Teiseks rikkus Riigikogu rahanduskomisjon rängalt võrdse kohtlemise printsiipi, sidudes kõik parlamendi saadikute muudatusettepanekud kimpudesse, kuid valitsuse muudatustega sarnaselt ei käitutud. Kolmandaks on tegu tagasiulatuva maksuga, ehk maksu alla langevad ka juba täna kasutusel olevad sõidukid, mis on vastuolus Põhiseaduse kaitse all oleva õiguskindluse põhimõttega.

Ligi 20 000 inimese allkirja saanud pöördumine presidendile:

„Pöördumisele allakirjutanud paluvad Teil mitte välja kuulutada automaksu seadust. Leiame, et automaksu kehtestamine on ebaõiglane ja tänases majandusolukorras liigseks koormaks inimestele ja ettevõtetele.

Eesti on hajaasustusega riik, mis teeb auto omamise paljudele peredele hädavajalikuks. Just elukoht määrabki kõige rohkem, kui sagedasti autot kasutatakse. Automaksu kehtestamine on piirang eraomandile, takistab liikumisvabadust ning halvendab eriti lastega perede ja erivajadustega inimeste olukorda.

Ebaõiglust süvendab ka asjaolu, et automaks rakendub tagasiulatuvalt ning maksu alla satuvad juba täna kasutusel olevad sõiduvahendid. Seejuures ei küsinud Riigikogu valimistel rahva mandaati automaksu kehtestamiseks ükski valitsuserakond.“

Viimased uudised