Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Isamaa fraktsioon esitas Riigikogu rahanduskomisjonile eile muudatusettepaneku vedelkütuse erimärgistamise seadusele, mis peaks jõustuma 2022. aasta 1. märtsil. Muudatus võiks vähendada kodumajapidamiste kulusid 18 prontsendi ja ettevõtete kulusid 37 protsendi võrra.

„Üks kiiresti rakendatav lisameede, mida valitsuses ei ole senimaani arutatud, oleks otsus lubada taas nn erimärgistatud diislikütuse kasutamist ka kütmise eesmärgil, selgitas rahanduskomisjoni aseesimees Aivar Kokk (Isamaa). Nimelt on järsu elektri- ja gaasihinna tõusu tõttu paljud majapidamised ja ettevõtted raskes olukorras.

„Nad ootavad riigilt lisaks pikaajalistele lahendustele nagu seda on investeeringud (taastuv)energia tootmisse, ka sisukaid lühemaajalisi toetusmeetmeid selle ja ilmselt ka järgmise talve- ja kütteperioodi ületamiseks. Just külm talveperiood on aeg, mil energiakulud on suurimad ja võimalused energia kokkuhoiuks väiksemad,“ lisas Kokk.

Kuigi viimaste aastate soodsate elektrienergia hindade mõjul on paljudele hoonetele rajatud elektrilised küttesüsteemid, siis eeldatavasti on arvestatav hulk kodudest ja ettevõtetest jätnud tagavaraks alles ka õlikatla. Nii on neil tänase elektrihinna juures võimalik ja kasulik kasutada õlikatelt ning seeläbi oma majanduslikku surutist leevendada, selgitas Kokk.

Erimärgistatud diisliga kütmine elektrienergia tarbimise asemel hoida kokku nii kodumajapidamiste kulusid 18% ulatuses, aga eriti just ettevõtete kulusid, kelle kulutused küttele väheneks 37%. Kuni aastani 2015 lubas VKEMS erimärgistatud diislikütuse kasutamist mh kütmiseks ning soojuse ja elektrienergia tootmiseks.

Diislikütuse madalama aktsiisiga maksustamist kütmise eesmärgil (võrreldes mootorikütusena kasutatava diislikütuse aktsiisiga) võimaldab ka Euroopa Liidu õigus ja seda võimalust kasutavad paljud meie naaberriigid.

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

Lae alla [29.50 KB]

Viimased uudised