Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Lõunaeestlase puuetega inimesi puudutavatele küsimustele vastanud Isamaa Kagu-Eesti esinumber Priit Sibul sõnas, et sotsiaalkomisjonis tehti juba nüüd ettepanek tõsta ning diferentseerida puuetega laste toetused nõnda, et keskmise puudega laps hakkaks saama 138, raske puudega laps 161 ja sügava puudega laps 241 eurot, ning see tuleb tuleval nädalal Riigikogu suures saalis arutusele. 

Lõunaeestlase küsimused olid järgmised:

1. Kui suur võiks Teie hinnangul olla raske ja sügava puudega lapse riiklik toetus? (praegu on see mõlemal 80,55 eurot).
2. Kas peate õiglaseks olukorda, et raske ja sügava puudega lapse toetus on praegu täpselt sama, kuigi hoolduskoormus on erinev?
3. Kui suur võiks Teie hinnangul olla raske ja sügava puudega täiskasvanu hooldaja riiklik toetus/palk? (praegu on 20 ja 40 eurot)
4. Kui suur võiks Teie hinnangul olla puudega inimese omaosaluse protsent abivahendi rentimisel/ostul? Hetkel on see 10 protsenti. Kas olete nõus toetama ideed, et omaosalus võiks olla 0 protsenti nagu see on Soomes, kus näiteks mähkmed on uriinipidamatusega inimestele tasuta ning abivahendid on tasuta laenuks (tasuta kasutamiseks, kuni neid vaja läheb).
5. Miks ühiskond peaks Teie arvates puuetega inimesi aitama? Kas seepärast, et nad on nõrgad ja see on kaastunde küsimus, või seepärast, et riik on kohustatud looma puuetega inimestele teistega võrdsed võimalused, sest see on inimõiguste küsimus? Palun põhjendage oma vastust.

Priit Sibula vastus oli järgmine: „Mina arvan, et kõige õigem on läheneda lastele arvestades konkreetset teenuste hulka ja vajadust, mitte niivõrd silmas pidades konkreetset puude taset. Küsimus ei ole ju selles, kas lapsel on sügav või raske puue ning see piir võib olla ka suhteliselt küsitav. Oluline on see, millist teenust konkreetselt vajatakse ning oluline on see siis ka tagada.

Eile (esmaspäeval – Lõunaeestlane) arutati sotsiaalkomisjonis seda teemat ning tehti ettepanek puudega laste toetusi tõsta ja ka diferentseerida. Ettepanek, mida täiskogu hakkab arutama, on see, et keskmise puude puhul oleks toetus 138, raske puude puhul 161 ja sügava puude puhul 241 eurot.”

Praeguseks on Lõunaeestlase puuetega inimeste kohta käivatele küsimustele vastanud kõik peale sotside ja Elurikkuse Erakonna.

Kommentaarid

Viimased uudised