Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Taavi Liivo

Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder saatis tänasel reedel, 3. juunil erakonnakaaslastele kaks kirja, milles selgitab, mis riigis toimub.

Siin need kirjad on:

Hea erakonnakaaslane

Tänaseks on Eesti jõudnud kahetsusväärse valitsuskriisini, kus koalitsioonierakonnad vastanduvad teineteisele ja takistavad sellega Riigikogus vajalikke eelnõude menetlemist. Viimaste nädalate jooksul on Eesti poliitikas valitsenud skisofreeniline olukord, millele on antud mitu tabavat hinnangut. Ühes väljaandes kirjutatakse, et „valitsusliit sarnaneb zombiga – surnuga, kes liigutab ja mõurab“, president on nimetanud toimuvat „koalitsioonita valitsuse ajajärguks“, Reformierakonna ja Keskerakonna juhid kinnitavad samuti, et koalitsiooni enam ei ole.

Hetkel ei ole isegi oluline, kuidas me toimuvat nimetame. Selge on aga see, et tänane Eesti valitsus ei ole töövõimeline. Meedia vahendusel on korduvalt väidetud, justkui toimuks juba läbirääkimised Isamaaga alternatiivse koalitsiooni moodustamiseks. Võin teile kinnitada, et selles segases ja ebamäärases olukorras Isamaa mingeid põrandaaluseid läbirääkimisi ei pea, vaid tegutseb aktiivselt oma algatustele Riigikogus toetuse otsimisega. Meie jaoks on alati oluline poliitika sisu, mitte lihtsalt „kohatäitjaks“ olemine ühes või teises võimuliidus.

Just sisu pärast olime algatajaks perehüvitiste seaduse muudatusele, mille eesmärk on toetada Eesti peresid, et säiliks eesti rahvas, keel ja kultuur ning meie peredesse sünniks rohkem lapsi. Isamaa, sotside, Keskerakonna ja EKRE saadikute algatatud eelnõu läbis Riigikogus esimese lugemise ja tuleb järgmisel nädalal teisele lugemisele. Samas on Reformierakond hakanud selle algatuse vastu aktiivselt võitlema ja esitas eelnõule kaks tuhat muudatusettepanekut. Selline käitumine koalitsioonierakonna poolt on pretsedenditu. Täiesti arusaamatu on ka sotside taganemine laste ja peretoetuse tõstmisest. Siiski on eelnõul olemas Riigikogus häälteenamus ja loodame selle vastu võtta. Selleks peame ületama peaministrierakonna obstruktsiooni, mis on seisanud parlamendi töö.

Samuti toetasime vaatamata päevapoliitika kaosele valitsuse algatatud alushariduse seadust, mis on väike ja ebapiisav samm, aga samm õiges suunas eestikeelsele haridusele üleminekul. Meie toetavatele häältele vaatamata lükati alushariduse seadus esimesel lugemisel EKRE ja Keskerakonna koostöös ja sotside mittetoetamisel menetlusest välja. Isamaa soovis, et see eelnõu jääks menetlusse, et saaksime sinna esitada muudatusettepanekuid, mis oleks kiirendanud eestikeelsele haridusele üleminekut.

Tänases julgeolekuolukorras, energiakriisis ja seninägematu hinnatõusu tingimustes vajab Eesti konkreetseid tegevusi. Isamaa on oma ettepanekud selleks teinud. Tegutseme aktiivselt selle nimel, et leida nendele eelnõudele Riigikogus toetust.

Praeguses ebastabiilsuses vajab Eesti tegusat valitsust või vähemalt valitsust, kes austab parlamendi enamuse saavutatud kokkuleppeid. Isamaa tegutseb selle nimel, et Riigikogus saavutatakse laiapõhjalised kokkulepped, mis ulatuvad üle koalitsiooni ja opositsiooni piiride ning aitavad Eesti keerulistest aegadest välja juhtida.

Soovin Teile kindlat meelt ja õnne homse Eesti lipu päeva puhul! Et sinimustvalged lehviksid kõigis kodudes ja tuletaksid meile meelde, mis on oluline.

Helir-Valdor Seeder

****

Hea erakonnakaaslane

Sündmused arenevad kiires tempos. Peaminister Kaja Kallas tegi president Alar Karisele ettepaneku vabastada ametist Keskerakonna ministrid. Sellega on Reformierakonna ja Keskerakonna koalitsioon lõppenud. Kaja Kallas informeeris mind sellest vahetult enne avalduste esitamist.

Saatsime täna Isamaa eestseisusele ja Riigikogu fraktsioonile kutse arutada kujunenud olukorda esmaspäeva õhtul.

Ühtlasi tuletan meelde, et juba 11. juunil koguneb Isamaa Erakonna volikogu, kus arutatakse kindlasti sama teema üle.

Nagu ma eelmises kirjas ütlesin, on Isamaa prioriteet leida lahendused julgeolekukriisile, energiakriisile, hüppelisele hinnatõusule ning perede turvatunnet ja eestikeelset haridust puudutavale. Isamaa on oma ettepanekud selleks teinud.

Helir-Valdor Seeder

Viimased uudised