Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Isamaa esimehe Helir-Valdor Seederi üleskutsel kokku kutsutud kuue Riigikogus esindatud erakonna esimeeste ümarlaual poliitilisele kriisile lahendust ei leitud, sest koalitsioonierakonnad ei olnud nõus käituma parlamentaarse tava kohaselt ja vältida kobareelnõude kiirkorras läbi surumist.

„Ümarlaud, mis sai kokku kutsutud perehüvitiste kärpe seaduseelnõu osas kompromissi leidmiseks, laienes lõpuks enamikke valitsuskoalitsiooni kiirkorras läbi surutavaid seaduseelnõusid puudutavaks aruteluks. Kõigi nende eelnõude puhul kavatseb valitsus rakendada sarnast teerullitaktikat: esitada kõik oma seadusemuudatused kobareelnõudena ning suruda need Riigikogust läbi kiirendatud korras. See ei ole viisakas parlamentaarne kultuur ja välistab teemade sisulise arutelu,” nentis Helir-Valdor Seeder ligi tund aega väldanud kohtumise kokkuvõtteks.

Isamaa esimehe sõnul läks jutt laua taga eriti eriskummaliseks, kui teemaks võeti valitsuse maksumuudatuste kava. „Kuigi laua taga oli üksmeel, et kobareelnõud pole ilus osa parlamentaarsest protsessist, üritas üks kolleeg koalitsiooni leerist selgitada, et valitsusest Riigikokku saadetavad seadusemuudatused polegi kobar- vaid hoopis paketteelnõud. Sellise väite peale oli raske isegi midagi kosta.”

Seederi sõnul väitsid Reformierakonna, Eesti 200 ja sotsiaaldemokraatide esindajad, et kuigi eelnõud läbisid kiirkorras kooskõlastusringi ja valitsus pidi nende Riigikokku saatmiseks kogunema erakorraliselt, siis eelnõu esimese ja teise lugemise vahele jäävad päevad on piisavalt pikk aeg, et pidada parlamentaarset debatti. „Seda olukorras, kus perehüvitiste kärpimise puhul surusid koalitsioonisaadikud läbi tavapärasest lühema muudatusettepanekute esitamise tähtaja ja tegid menetluslikud otsused komisjonides nii perehüvitiste kui ka maksukobareelnõu osas enne kui eelnõud olid Riigikogu menetlusse üldse antudki,“ tõdes Seeder. „Selline käitumine usaldust ei tekita.”

Viimased uudised