Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

21. juunil ehk kaks päeva tagasi jõudis minuni väga kurb teade – suri inimene, keda julgeksin pidada sõbraks. Kes tegi pea iga päev mu tuju heaks oma Facebookis visatud, sageli piiri peal kõndivate naljadega. Ja kes, mis seal salata, läks ka vahepeal hooga üle piiri. Vahepeal nõnda üle piiri, et tuntud poliitikud panid talle oma lehel arvamuse avaldamise pärast lausa bloki peale, aga Tõnu see ei morjendanud – tema oli selle üle uhke. Õigusega – ta läks üle piiri nii šarmantselt ning elegantselt, et aus inimene ei saanud talle seda kuidagi pahaks panna. Sest ta oli Tõnu. Tõnu Mäestu. Ma ei suuda uskuda, et sind, Võru ning terve Eesti poliitika teravmeelset kommentaatorit, alati õilsate ideede nimel tuuleveskitega võitlevat Don Quijote’i, pole enam olemas. Või vähemasti meie seas, sest ma arvan, et kusagil sealpoolsuses valvab ning võitleb Tõnu poliitika aususe üle endiselt edasi.

Mina ise tutvusin Tõnuga tegelikult ühes tulises Facebooki vestluses, kus ta andis armutult pihta poliitikule, kes oli Pronkssõduri kuju juurde lilli viia julenud. Oi, kuidas Tõnu teda tümitas! Tõnu oli nimelt suur Eesti patrioot ega kannatanud silmaotsaski seda, kui keegi tema kallist kodumaad kirus või hoidku selle eest – okupatsioonivõimu kuidagi ülistada püüdis! Siis sai tema käest sellist säru, et hoia alt. Isegi mind nahutas ta vahepeal Portugali ülistamise pärast, aga enamuse ajast olime ikka sõbrad ning saime hästi läbi. Lausa nii hästi, et Tõnu elas mu koroonaajale sattunud rasedusele südamest kaasa ning oli pärast tema sündi üks esimesi õnnitlejaid. Kui ta lapse nime teada sai – Maria Estrella – , siis hõiskas ta rõõmsalt, et tormab kohe poodi Estrella krõpse ostma. Jäin õhinal ootama, mis naljadega tal järgmiseks lagedale tuleb, aga järgmisel päeval saabuski tema surmateade. Mis tundus nii uskumatu, kuigi ma teadsin, et Tõnu süda oli haige – ta oli sellest ise Facebookis kirjutanud.

Üks hea inimene oli ära läinud ja temast on tohutu, haigutav auk järele jäänud. Armas Tõnu, Sind ei suuda asendada mitte keegi. Jääd mu mälestustesse igaveseks. Poliitikud saavad nüüd natuke hõlpu, aga sinu vaim elab edasi ning ma loodan, et utsitab ka teisi oma arvamustes julgemad olema. Head teed, kallis sõber!

Pildil Tõnu Stedingu luuleõhtul koos luuletaja Jürgen Roostega. Tõnu hoidis ka kultuurielul aktiivselt silma peal.

IRJA TÄHISMAA

Viimased uudised