Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: kaabsoo.eu

Tänu soodsatele ilmaoludele said juba täna, 1. aprillil, mulda esimesed Kaabsoo küünlakoja küünlad. Päikeselise suve korral saavutavad küünlad koristusküpsuse juba septembri alguses.

„Kuna me tegutseme maapiirkonnas, siis on loomulik, et põllumajandus on meie elu lahutamatu osa. Maapiirkondades on ennast ikka põllumajandusega ära elatatud,“ rääkis Kaabsoo küünlakoja sordiaretusagronoom Agur Piirisild.

Nii ongi teadaolevalt Kaabsoo Eestis ainus, kes tegeleb küünalde avamaal kasvatamisega. Sel aastal külvatakse küünlaid umbes 300 hektarile ja esimesed küünlad peaksid saavutama koristusküpsuse juba septembri alguses. Nii vara pole viimastel aastatel õnnestunud küünlaid külvata, kuid päikeseline kevad annab Kaabsoo agronoomidele lootust, et ees on ootamas ideaalne küünalde kasvu toetav suvi.

„Mõni sort saavutab oma küpsuse kiiremini, samas teistega läheb kauem. Kõige rohkem aega võtab suuremate küünalde kasvamine, sest need peavad saama enne koristamist piisavalt endasse valgust koguda,“ rääkis Kaabsoo maaviljelusagronoom Reimo Ani.

Üllataval kombel sobib just Eesti kliima küünalde kasvatamiseks kõige paremini, kuna siin on ideaalne valge ja pimeda aja tasakaal. „Kuna meie laiuskraadil on suvepäevad pikad, saavad küünlad kasvamisega koguda endasse hulgaliselt looduslikku valgust, mida siis talveperioodil põledes järk-järgult vabastada,“ lisas Reimo Ani.

Mida rohkem lõuna poole liikuda, seda lühemaks suvepäevad muutuvad ja see annab tunda ka saagi kvaliteedis. „Lõunamaiste küünalde leek võib jääda liiga väikeseks, et pimedatel talveõhtutel tuppa piisavalt valgust tuua.“

Sel aastal proovivad Kaabsoo agronoomid esmakordselt ka taliküünla külvi. Selle õnnestumisel ei pea inimesed enam ootama küünalde põletamisega sügiseni, vaid saavad juba hiliskevadel nautida värskeid küünlaid, millel on eriti vinge jääkristalli muster.

Viimased uudised