Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Värske USA uuringu kohaselt on koroona ajal sündinud 3-kuulistel beebidel 22 protsenti madalam intelligentsuse tase kui neil, kes sündisid varem.

Rhode Islandi osariigi Browni ülikooli teadlased tegid kindlaks, et kui varem oli kolme kuu vanuste imikute intelligentsuse tase 100, siis nüüd on see vaid 80 ringis, vahendab Guardian.

Teadlaste arvates võib madalam IQ-tase olla seotud väiksema suhtlemisega koroona piirangute ajal. Teadlased avastasid, et peale 2020. aasta märtsi sündinud lapsed on väiksemate kognitiivsete ehk tunnetuslike võimetega ning vähemate sõnaliste ja liigutuslike oskustega.

Laste intelligentsi tase on pandeemia ajal langenud 100 pealt 79 peale. Olukord on hullem vaesemate perede poisslastel. Piirangute ajal on lapsed võrreldes varasemaga vähem kokku puutunud ülejäänud maailmaga.

Praegu pole teada, kuidas mõjutab selline imikuea mahajäämus laste edasist arengut. Laste ajud on kohanemisvõimelisemad kui täiskasvanutel ja nad võivad taastuda.

Uuringut juhtinud lastearst dr Sean Deoni ütles, et mahajäämus on märkimisväärne. Väljaandes medrxiv avaldatud uuringus osales 672 last. Neist 308 sündisid enne 2019. aasta jaanuari, 176 sündisid 2019. aasta jaanuari ja 2020. aasta märtsi vahel ning 188 sündisid peale 2020. aasta märtsi.

Teadlased testisid laste verbaalseid, mitteverbaalseid ja õppimisoskusi, et hinnata nende arengut. Kõik lapsed olid enam-vähem ajalised ja enamuses valge nahavärviga.

Dr Deoni ütles, et lapseea mahajäämus ei tähenda, et lapsed on vähem võimekad hilisemas elus. Peamine laste mahajäämuse põhjus oli vanemate stress seoses kodus töötamisega, leidsid teadlased. Samuti võis lapsi mõjutada vanemate maskikandmine, kuna lastel puudus võimalus nägudelt lugeda.

Rasedatel isikutel oli stress seotud rasedusaegse jälgimise aegse hirmuga. Uuringust tuli välja, et lapsed olid mõjutatud isegi siis, kui polnud tegemist koroonaga nakatumise või koroonahaiguse põdemisega.

Viimased uudised