Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Homme algusega kell 12 peetakse Tallinnas Vabaduse väljakul Eesti Vabariigi 105. aastapäeva paraad, millel osalejate hulka lisandusid ka Eestis väljaõppel viibivad Ukraina suurtükiväelased. 

Üksused rivistuvad 24. veebruaril Vabaduse väljakule kell 11.00. Paraadi võtab vastu Vabariigi President Alar Karis, paraadi juhatab kaitseväe juhataja kindral Martin Herem. Paraadi rivistaja on kaitseväe veebel ülemveebel Enn Adoson. 

Paraadist võtab osa pea 900 osalejat ja ligi 30 ühikut tehnikat, kokku osaleb paraadil 36 lippu, 4 kompaniid, 14 rühma ja 2 orkestrit. 

Esindatud on Eesti Vabariigi riigiliputoimkond, kaitseväe liputoimkond, kõikide väeliikide liputoimkonnad koos üksustega, erioperatsioonide väejuhatuse liputoimkond koos üksusega Kaitseväe Akadeemia, sõjaväepolitsei Vahipataljon, Kuperjanovi jalaväepataljon, diviisi staabi-ja sidepataljon, 1. ja 2. jalaväebrigaad, Kaitseliit, Naiskodukaitse, Sisekaitseakadeemia ja Vanglateenistus. Samuti osalevad paraadil Balti Kaitsekolledži-, CCDCOE-ja NFIU liputoimkonnad. Paraadil on esindatud ka reservväelaste üksused 2. jalaväebrigaadi 22. ja 23. jalaväepataljonist. 

Liitlastest on paraadil esindatud Saksamaa, Taani ja Prantsusmaa liputoimkonnad ning Suurbritannia ja Põhja-Iiri Ühendkuningriigi ja Ameerika Ühendriikide liputoimkonnad koos üksusega. Samuti osalevad paraadil Eestis väljaõppel viibivad Ukraina suurtükiväelased, kes on esindatud riigi lipuga ning Eesti poolt Ukrainale antavate 155 mm haubitsatega FH-70.  

Paraadil saab lisaks Eesti kaitseväe tehnikale näha NATO Eesti lahingugruppi kuuluvate Suurbritannia ja Põhja-Iiri Ühendkuningriigi, Prantsuse Vabariigi, Taani Kuningriigi ja Ameerika Ühendriikide lahingutehnikat.  

Plaanide kohaselt teevad sobiva ilma korral paraadist ülelennu erinevad Eesti ja liitlaste õhuvahendid. Õhuvahendite ülelennu tõttu on mistahes droonide ja muude lennuvahendite lennutamine paraadialal ja selle läheduses rangelt keelatud.  

Pärast paraadmarssi on huvilistel võimalus tutvuda kaitseväe ja meie liitlaste tehnikaga. Näha saab Eesti kaitseväe jalaväe lahingumasinat CV9035EE, soomustransportööre Sisu XA-188 ja XA-180, Ameerika Ühendriikide mitmikraketiheitjat HIMARS, Suurbritannia ja Põhja-Iiri Ühendkuningriigi, Taani ja Prantsusmaa lahingutehnikat, õhutõrjeraketisüsteemi Mistral ja 23 mm õhutõrjekahurit, tankitõrje raketisüsteemi Javelin, meditsiinisoomukit, liikursuurtükki K9, puksiirmasinat MB Actros 4150K.  

Paraadi peaproov on Vabaduse väljakul täna algusega kell 21.00. 

Liiklusest: Seoses kaitsejõudude paraadi ettevalmistamise ja läbiviimisega suletakse Tallinna Linnavalitsuse korralduse alusel 23. ja 24. veebruaril 2023 sõidukite liiklus ja piiratakse parkimist Vabaduse väljakul ja seda ümbritsevatel tänavatel. Paraadi ettevalmistamine toimub 23. veebruaril kella 07.00-st kuni 24. veebruaril kella 11.00-ni. Kella 15.00-st kuni kella 19.00-ni toimuvad koristustööd. 

Paraadi ettevalmistamise ja läbiviimise ajal rakendatakse liikluspiiranguid Vabaduse väljakul, Toompea tänaval, Harju tänaval, Kaarli puiesteel, Mere puiesteel, Pärnu maanteel, Falgi teel, Kanuti tänaval, Inseneri tänaval, Vana turu tänaval, Georg Otsa tänaval, Suur-Karja tänaval, Roosikrantsi tänaval, Tõnismäe tänaval, Estonia puiesteel ja Komandandi teel. 

Ajakava 24. veebruar  

11:00 – Jalgsiüksused rivistuvad paraadiks Kaarli puiesteele. Lahingutehnika kolonni üksused rivistuvad Harju tn, Kuninga tn, Vene tn, Viru tn.  

11:15 – Lipuohvitserid, üksuste ülemad toovad allüksused paraadiplatsile  

11:42 – Üksused on rivistatud, Eesti Vabariigi lipu sissetoomine (Tallinn, Vabaduse väljak)  

11:50 – Kaitseväe juhataja saabumine ja üksuste inspekteerimine.  

12:00 – Paraadi algus, saabub Eesti Vabariigi President  

12:40 – Sobiva ilma korral teevad Eesti ja NATO liitlaste õhujõudude lennuvahendid Vabaduse väljakult ülelennu  

Umbes 13:00 – Paraadi lõpp   

13:30 –15:30 Lahingutehnika näitus (Tallinn, Vabaduse väljak) 

Lennuvahendid:  
Kopteritest osalevad Eestist kaks kopterit R44, Ühendkuningriigist kaks Chinook (CH-47) kopterit ning Ühendriikidest kaks Black Hawk (UH-60) kopterit. Lisaks sellele teevad paraadist ülelennu PPA lennusalka kuuluv kopter AW139 ja patrull-lennuk Beechcraft Super King Air 350ER. Liitlaste lennuvahenditest osalevad paraadi ülelennus veel kaks Saksamaa hävituslennukit Eurofighter Typhoon, kaks Prantsusmaa hävituslennukit Rafale ning kaks Ameerika Ühendriikide pommituslennukit B-52.

Viimased uudised