Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

eesti-läti piir

Alates laupäevast, 5. septembrist võidakse Eestist Lätti minekul nõuda kahenädalast karantiini. Seda juhul, kui Eestis kerkib nakatumine üle Läti jaoks ohtliku piiri 16 nakatumist 100 000 elaniku kohta 14 päeva jooksul.

Välisminister Urmas Reinsalu edastas asja kohta sotsiaalmeedias järgmise info:

Olukorrast piiriületusel.
1. Eile toimus Balti riikide välisministrite ja terviseministrite nõupidamine Balti mulli tuleviku asjus. Leedu on ületanud turvalistele kolmandatele riikidele mõõdikuks seatud 16 piiri, Eesti on napilt piiri all. Arutasime seda, kas ja kuidas Balti mulli oleks võimalik säilitada. Kõik osalejad olid avatult valmis arutama ühiste tervisenõuete põhimõttelist reformimist eesmärgiga mull säilitada. Mina tegin ettepaneku mitte kehtestada üksteisele karantiine, kuni on püütud leida toimiv ühine lahendus. Täna Läti valitsus siiski otsustas, et siiski kohaldab seni kokkulepitud reegleid automaatselt. HOIATUS! Praktikas tähendab see, et KUI reedese seisuga on Eesti nakkekordaja üle 16, siis nädalavahetusest (05.09. kell 00.00) kehtib Lätti minekul kahenädalane karantiinikohustus. See on risk, millega Lätti reisimist kavandavad inimesed peavad arvestama! Läti välisministri kinnitusel Läti ei plaani üldise piirikontrolli sisseseadmist, küll aga võimalikke pistelisi kontrolle. Palusin Läti riigil teha sel juhul ulatuslik erand Lätis või Eestis töötavatele pendeltöötajatele. Samal ajal jätkavad kolme riigi terviseametnikud konsultatsioone võimalike ühiste reeglite kehtestamise osas tulevikus.
2. Soome välisministriga kohtusin pühapäeval, täna kogunes meie kokku lepitud ametnike töörühm, et arutada piiriülest liikumist Eesti-Soome vahel tulevikus. Täna esitas Eesti oma ettepanekud, kuidas tagada tervisekaitse turvalisus nii, et ei oleks vaja karantiininõuet sisse seada. Soome lükkas oma piiriüleste reeglite otsustamise homselt järgmisele nädalale. HOIATUS! Ka Eesti-Soome vahelise liikumise puhul võib järgmisel nädalal tulla muudatusi Soome poolsetes reeglites.
3. Vestlesin täna Poola välisministriga, kes kinnitas, et Poola ei kavanda piiride sulgemist.
4. Eesti tegi täna Euroopa Liidu nõupidamisel ettepanekud, et Euroopas ühtlustada tervisenõudeid piiriületusel. Oluline on vältida täielikku piiride sulgemist. Selleks tuleb kokku leppida sarnased mõõdikud ja meetmed piiriüleseks terviseturvalisuseks. Tähtis on, et kogu Euroopas kehtiks karantiini alternatiivina testimine, nagu Eesti selle kehtestas alates eilsest. Reedel arutavad olukorda Euroopa terviseministrid.
5. Ungari piiride sulgemise otsus kehtib praeguse seisuga kuu aega. Tuleb arvestada, et seda võidakse pikendada.
6. Norra suursaadik kinnitas mulle täna, et praeguse seisuga kehtib jätkuvalt Norras põhimõte, et KUI Eesti nakkekordaja tõuseb üle 20, siis rakendub eestlastele Norrasse sisenemisel karantiininõue.
7. Üldiseid viiruse leviku muutusi silmas pidades teen eelhoiatuse, et välisministeerium võib lähiajal laiendada reisihoiatust.
8. Välisministeerium annab jooksvalt inimestele infot reeglite kohta, kuid muutused võivad tulla lühikese eelhoiatusajaga.

Kommentaarid

Viimased uudised