Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Katku mask Itaaliast 14. sajandist.

Hiina põhjaosas Mongoolia piiri ääres on suletud terve Bayan Nuri linn, kuna seal diagnoositi inimestel katk ehk must surm, mis tappis 14. sajandil ligi 100 miljonit inimest.

Asjatundjate väitel aga katk mööda maailma levima ei lähe nagu on juhtunud uue koroonaviirusega. Küll aga on Hiinas keelatud süüa neid loomi, mis võivad katku levitada, vahendab Daily Mail.

Pekingi ametivõimud on inimesi hoiatanud, et nad hoiaks eemale loomadest, mis võivad katku levitada. Praegu on tuvastatud üks katkuga nakatumine, aga eelmise, 2019. aasta novembris oli nakatumisi kokku 4.

Arvatakse, et katk siiski levima ei hakka, kuna see ei kandu vahetult ühelt inimeselt teisele, vaid seda levitavad närilised ja inimestele kandub haigus edasi kirpude kaudu. Katku on võimalik tänapäeval edukalt ravida antibiootikumidega.

Katku põhjustab bakter Yersinia pestis, mis esineb väikestel imetajatel ja nende parasiitidel kirpudel. Keskajal levinud musta surma levitasid põhiliselt närilised. Bakter võib inimese tappa 24 tunniga, kui arstiabi ei anta.

Hiina naabermaa Mongoolia pani terve piirkonna karantiini, kui seal hakkas katk levima. Mongoolias on hiljuti tuvastatud kaks nakatumist seoses koopaorava liha söömisega.

Viimased uudised