Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Võrumaad kiitnud, aga muidu Eestit külmaks džungliks nimetanud ja enne jõule Eestimaa tolmu jalgadelt pühkinud Prantsuse kompanii tuleb NATO pataljoni tagasi tuleval, 2019. aastal.

Prantsuse kaitseminister Florence Parly teatas sel nädalal Eesti kaitseministrile, et 2019. aastal naaseb Prantsuse kompanii Eestis asuvasse NATO pataljoni. Kaitseminister Jüri Luik tervitab Prantsusmaa otsust osaleda ka järgmisel aastal NATO Eestisse paigutatud lahingugrupis.

Kaitseminister Luik ütles, et otsus peegeldab Eesti väga head koostööd Prantsusmaaga ning on märk liitlaste solidaarsusest ja ühtsusest.

„Prantslaste naasmine Suurbritannia juhitud NATO lahingugruppi 2019. aastal on järjekordne näide sellest, kuidas Prantsusmaa ja laiemalt Allianss võtavad heidutushoiaku tugevdamist tõsiselt,“ lausus kaitseminister.

Eesti ja Prantsusmaa kaitsekoostöö on Luige hinnangul väga tihe, Eesti on osalenud ühistel operatsioonidel Kesk-Aafrika Vabariigis ja Malis, tehakse kahepoolset koostööd NATOs, Euroopa Liidus ning küberkaitses.

Luik ütles, et Eestis asuva lahingugrupi tugevus on sellesse panustavate riikide Suurbritannia, Taani, Islandi ja Prantsusmaa varasem tihe koostöö erinevate sõjaliste operatsioonide raames.

Lisaks annab Prantsusmaa naasmine lahingugruppi 2019. aastal võimaluse tugevdada koostegutsemisvõimet juba 2017. aasta õppetundide põhjalt ning lahingugruppi paremini integreerida 1. jalaväebrigaadiga.

Luige hinnangul on Eestis viibimine liitlastele hea võimalus harjutada uutes tingimustes.

„Prantsuse kompanii kutsus Eestit naljatamisi külmaks džungliks. On selge, et teistsugune maastik ja väljaõpe talvetingimustes võimaldab liitlasüksustel ennast proovile panna neile tavatus keskkonnas“, sõnas kaitseminister. Talvisele väljaõppele keskenduvad praegu ka Suurbritannia ja Taani üksused.

Suurbritannia ja Prantsusmaa otsustasid kaitsekoostööd tihendada ka teiste operatsioonide puhul – Suurbritannia liitub Prantsusmaa terrorismivastase operatsiooniga Barkhane Saheli piirkonnas.

„Rõõmustab, et kahe meie olulise liitlase ja relvavenna, Suurbritannia ja Prantsusmaa omavaheline koostöö üha tiheneb,” sõnas kaitseminister.

2016. aastal NATO Varssavi tippkohtumisega Eestisse, Lätisse, Leetu ja Poola loodud NATO pataljonid koosnevad raamriigist ja panustajariikidest.

Eestis paiknevat NATO lahingugruppi juhib Ühendkuningriik, panustavateks riikideks on tänavu Island ja Taani, järgmisel aastal naaseb Prantsusmaa.

Tapal baseeruvasse lahingugruppi kuulub üle 1000 liitlassõduri.

Lisaks panustab Prantsusmaa alates maist NATO Balti õhuturbesse, vahetades välja praegu Ämaris baseeruvad Itaalia õhuturbelennukid.

Viimased uudised