Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Hinnatõus Eestis ja Euroopas. Allikas: RM

Hinnad mis Eestis paar aastat tagasi võrreldes ülejäänud Euroopaga taevasse tõusid, hakkavad nüüd tasapisi maa peale tagasi tulema.

Statistikaameti andmetel tõusid hinnad märtsis eelmise kuuga võrreldes 0,3 protsenti ning aasta varasemaga võrreldes 2,3 protsenti. Euroalal pidurdus inflatsioon toidu ja teenuste hinnatõusu aeglustumise tõttu 1,4 protsendini ja Eestis jääb hinnatõus tänavu 2 protsendi juurde, leiab rahandusministeeriumi fiskaalpoliitika osakonna analüütik Kristjan Pungas.

Tagasihoidlikum energiahindade tõus tõi aasta alguses kaasa inflatsiooni pidurdumise nii Eestis kui ka euroalal. Lisaks madalamatele kütusehindadele mõjutas meil energiahindu elektri börsihinna alanemine ja aktsiisitõusude panuse vähenemine, mistõttu erinevus euroala inflatsiooniga oli viimase aja väikseim. Kui möödunud aasta alguses kergitas kaudsete maksude tõus inflatsiooni pea 1 protsendipunkti võrra, siis märtsis ulatus selle mõju vaid 0,2 protsendipunktini.

Kuigi nafta hind on viimasel kahel kuul olnud võrreldav aastataguse tasemega, on euro dollari suhtes nõrgenenud, mistõttu siinsed kütuse jaehinnad olid märtsis veidi kõrgemad kui aasta tagasi. Hiljutine nafta kallinemine kergitab aprilli jaehindu.

Suhteliselt tugev sisenõudlus koos väga madala tööpuuduse ning palgasurvete püsimisega soosivad teenuste hinnatõusu, ulatudes märtsis 3,7 protsendini. Kiiremat kasvu on näidanud väljas söömise, vaba aja ja eluasemeteenuste hinnad. Languses on side- ja transporditeenuste hinnad, kus oma osa on mullu suvel jõustunud osa maakonnaliinide tasuta ühistranspordil.

Kevadise majandusprognoosi kohaselt aeglustub hinnatõus mulluselt 3,4 protsendilt sel aastal 2,1 protsendini. Aasta jooksul hindade dünaamika kõigub, alanedes aasta teises pooles energiahindade languse ning osalt kõrge võrdlusbaasi mõjul ajutiselt alla 2 protsendi.

Viimased uudised