Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

T-34. Arhiivipilt

Narva ligidal postamendi otsast maha võetud T-34 on tegelikult Ameerikas välja töötatud tank, mida toodeti NLiidus.

Siin on 7 väheteada fakti legendaarse T-34 kohta, mida kommarid eriti laialt ei levitanud.

1. Selle tanki tootmist ei alustatud mitte Venemaal, vaid Ukrainas. Täpsemalt Harkivi Veduritehases. Sõja edenedes kopeeriti tehased tagalasse.

2. T-34 tanki alusvanker e rattad, vedrustuse disain ja roomikud tulid USA-st. See kõik oli loodud insener J. Walter Christie poolt. USA tarmis Venemaale tootmise alguses ilma relvastuseta tanki M1928 alusvankreid „traktorite” nime all. Hiljem hakkasid venelased ise neid oma tehastes kopeerima.

3. Tankitehased projekteeris USA arhitektuuribüroo pea-arhitekt Albert Kahn’i käe all. Tema alluvuses oli kokku u 3000 Vene arhitekti. Kuulsa Stalingradi tankivabriku projekteeris aga Albert Kahn isiklikult. Infoks veel, et Kahn projekteeris pooled Detroiti autotehastest.

4. Tanki 76,2 mm kahur ületas nii palju eelarvet, et ükski kommunistist ametnik ei julgenud selle tootmiseks allkirja anda – ja ei antudki. Harkivi tehas hakkas neid tootma lihtsalt ilma loata. Allkiri ja heakskiit tulid alles pärast seda, kui kahur lahingutes väga õnnestunuks osutus. See suutis läbistada 500m kauguselt 92mm Saksa soomust.

5. Tanki disainer, insener Mihhail Koškin suri kopsupõletikku, kuna sõitis tankiga 1000 km Harkivist Moskvasse, et seda Stalinile demoda.

6. Tank T-34 ehitamisel kasutati USA tööpinke. Mõne asja jaoks venelastel lausa polnudki seadmeid. Näiteks ei suutnud nad toota pöörlevat tankitorni, see oli USA tehnoloogia. Enne II maailmasõda läks mitmel aastal üle poole kogu USA-s toodetud metallitöötluse tehnoloogiast (freesid, treipingid, mehhaanilised vasarad, sulatus jne) ekspordiks Venemaale.

7. 1942. aastal saatis Stalin mitu tanki laevaga USA Armeele, et viimased neid oma polügoonil katsetaks. Ameeriklased tegid nimekirja puudujääkidest (kehvad keevised, puudulikud õhufiltrid jne), mida venelaseld oma tootmise täiustamisel kasutasid. Boonus: Kõrvuti T-34 tankidega osalesid II MS Vene poolel 4000 ameeriklaste Sherman tanki. Vene tankistid eelistasid neid, viimased olid ergonoomilisemad, ei lagunenud ja olid parema viimistlusega.

Viimased uudised