Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Tänasel rahvusvahelisel kindlustusteadlikkuse päeval toob Salva varakindlustuse osakonna juhataja Alver Kivirüüt välja eriskummalisi juhtumeid, kus võib appi tulla kodu koguriskikindlustus: teame, et loodusjõud – tormid ja paduvihmad – on ohtlikud, aga ka kodudes sees peitub nii mõnigi ohuallikas, mis võib tekitada kahju sadades eurodes. Vaatame neid lähemalt.

„Salva kogemus näitab, et kodukindlustust valides eelistavad inimesed koguriski katvat lahendust, sest soovivad murevabamat elu. Meie e-poest ostetavatest kodukindlustuse poliisidest on ligi 80% koguriski kaitsega. Tihtilugu aga arvatakse, et koguriskikindlustus katab hoonega koos automaatselt ka selles olevad esemed. Hoone kindlustamisel on automaatselt kaetud näiteks väikehooned ja rajatised, kuid kodune vara tuleb poliisile siiski eraldi lisada,“ toob Kivirüüt näite, kus inimesed kõige sagedamini hätta jäävad.
Kui inimesel on kodule valitud koguriskikaitse, kuid  kodune vara jääb poliisile lisamata, on sellest vähe kasu ning mõranenud teleriekraani või WC-potti kukkunud telefoniga seotud kahjud tuleb oma taskust kinni maksta. „Umbes pooled kodukindlustuse juhtumitest on seotud koduse varaga, millele on valitud koguriski kindlustus. Soovitan oma lepingud üle vaadata ja veenduda, et sinna on lisatud ka kodune vara koos koguriski kaitsega ,“ lisab Kivirüüt. Mis või kes on aga need kõige levinumad õnnetuste põhjustajad?

Maailmaavastajad lapsed
Laste peatumatu tung maailma uurida ja avastada toob paratamatult kaasa üksjagu kaost ja turbulentsi. Nende piiramatu fantaasia võib viia  selleni, et tundub hea mõte kääride teravust proovida diivani peal või ilmtingimata peab saama rääkida telefoniga ka duši all. Tuleb ette ka olukordi, kus  omavahel ei suudeta multikate valikus kokkuleppele jõuda, mistõttu kahjustatakse äkkhoos visatud klotsiga või mängupüstolist tulistatud kuulidega teleka ekraani.

Ka teaduslikud eksperimendid käivad laste maailma avastamise juurde – kas emme telefon vajub tünnisauna põhja või jääb veepinnale hõljuma? Miks mitte kanda vett arvutikotiga, kuhu on just sülearvuti pandud. Liiga pikki juhtmeid peab kindlasti parajaks saama lõigata ning kõige õigem koht liivakookide väljapanekuks on sülearvuti klaviatuur. Kõik need näited on pärit päriselust ja on Salva kodukindlustuse koguriskijuhtumite argipäevane nähtus. Keskmiselt on laste põhjustatud kahju suurus ligikaudu 400-500 eurot, aga on ka juhtumeid, kus summad ulatuvad tuhandetesse.

Vesi ja elekter
Veeta ja elektrita ei tule toime ükski majapidamine, kuid nendega seotud ootamatud õnnetused võivad tekitada ka üpris suuri kahjustusi. Näiteks hakkas ühes majapidamises põrandaküttetoru lekkima, mistõttu tuli lisaks torule ligipääsemiseks ja remondiks demonteerida osaliselt sisseehitatud mööbel ning üles võtta ja välja vahetada ka parkett. Veel kulukamaks tegi juhtumi asjaolu, et purunenud toru asus maja teisel korrusel – ehk veekahjustusi sai  ka esimese korruse lagi. Kokku läks selline pealtnäha väike juhtum maksma ligi 5000 eurot.

Murphy seaduse kohaselt juhtuvad taolised õnnetused alati, kui väljas on külm ja remondiga venitada ei ole võimalik. Kui eelnev juhtum leidis aset sügisel, siis ühes teises majas külmus elektrikatkestuse tagajärjel ja lakkas töötamast küttesüsteem südatalvel. Vahetada tuli välja suur osa põrandakütte torustikust ning taastada põrandad ja seinad. Kahju küündis mitmekümnetesse tuhandetesse.  

Ka elektrikõikumised võivad kalliks maksma minna, kui sellest tingituna tekib vajadus välja vahetada elamu ja elektrikilbi vaheline peakaabel. Sellega kaasnes koduhoovi kiviparketi ülesvõtmine ja taastamine,  osaliselt asfaldi lõikamine ja koorimine, ulatuslikud kaevetööd ning uue kaablikaitsetoru paigaldamine. Antud juhul läks ühe kaabli väljavahetamine maksma rohkem kui 6000 eurot.

Isegi nii süütu asi, nagu jõulukuusk võib tekitada mitmeid tuhandeid eurosid kahju, kui avastatakse kuuske välja viies, et kuusejalg on vett läbi lasknud ja kahjustanud hinnalise parketi. Koguriskijuhtumeid on olnud ka akvaariumitega: pumba voolik tuli ühenduse koha pealt lahti ja tekitas kapi alla ujutuse. Selleks ajaks, kui akvaariumi omanik  juhtunut märkas, oli põrandalaudis juba paisunud ja pundunud mitmeid sentimeetreid kõrgemaks. Siin läks põrandavahetus maksma pea 5500 eurot.

Robotid
Tänapäeva koduabilised on kohati lastega sarnased – nendega lihtsalt  juhtub. Ühe pere robot-tolmuimeja sõitis juhtmetesse kinni ning tõmbas laua pealt maha laadima pandud sülearvuti ja selle peale jäetud prillid. Arvuti korpusest tuli tükk ära ning ekraanipilt hakkas virvendama, prillid aga läksid lausa pooleks.

Robotniidukid kipuvad aga aeg-ajalt vett täis kraavidesse sõitma, mis ei mõju kahjuks masinale kuigi hästi. Igasuguste maja väliste remonditööde ajaks tasuks ka niiduk ära panna, et ei juhtuks ootamatuid õnnetusi. Nii näiteks juhtus ühel mururoboti omanikul- maja fassaadi värvimise ajal jäi seade korvtõstuki alla kinni, aga märku ei andnud. Kui korvtõstuk alla lasti, kostus raginat ning rattad olid laiali enne, kui majaomanik reageerida jõudis.  

Gravitatsioon ja harilik ebaõnn
Füüsikaseaduste vastu ei saa ning raskemad ja kergemad asjad kipuvad ikka aeg-ajalt maha kukkuma, tekitades niiviisi kahju nii teistele esemetele kui inimestele endile.  Mõned näited Salva koguriskikahjudest, kus mängus oli gravitatsioon ja ebaõnn:

·       Šampusekork lendab lakke ja põrkab sealt vastu teleka ekraani.

·       Ühepajatoidu keeduvett ära valades kukub pott köögi töötasapinnale ja vigastab kattespooni.

·       Liigutades mööblit libiseb see äkki käte vahelt lahti vastu akent, mistõttu aken puruneb.  

·       Malmpotti ahjust välja tõstes kukub selle kaas vastu ahju ust ning purustab sisemise klaasi.

·       Moosipurk kukub induktsioonipliidile ja tekitab plaadi sisse mõra.

Vahel on lihtsalt halb päev ja õnnetusi kipub juhtuma ka kõige ootamatutes kohtades:  külmkapi ust avades käis suur raksatus ja ukse alumised lingud vajusid katki ning külmkapi uks jäi kätte rippuma.  Või kes meist poleks enda prillide peale astunud või istunud? Prillid on üldse üks õnnetu ese – ununevad jaki või pükste taskusse ning rändavad siis koos riideesemega  pesumasinasse, vähesed nendest peavad pesutsüklile vastu. Aerosoolvärvipurk võib maha kukkuda ja pritsida värvi igale poole laiali. Kui kodus on lemmikloom, siis võib ta käimisele ootamatult ette tulla. Nii juhtus ühe Salva kliendiga, kes komistas oma kassi sabale just siis, kui tegi kalli fotokaameraga kodust pilte: tulemusena kukkus ise ja kukutas ka kaamera vastu kaminaseina puruks. Kahju suurus 4000 eurot.

Kokku hüvitas Salva 2021. aastal kodukindlustuse koguriskikahjusid 324 000 euro ulatuses. 2022. aasta viie esimese kuu jooksul hüvitati koguriskijuhtumeid 147 000 euro ulatuses. Pea pooled nendest juhtumitest kuulusid koduvaraga toimunud kahjude alla.

Viimased uudised