Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Kuigi Lätis ähvardati 1. juulist langetada Eesti eeskujul alkoholi aktsiisi, seda siiski ei tehtud. Läti Seim ei jõudnud asja nii kiiresti menetleda.

Praeguse seisuga arutab Läti parlament Seim asja veel 8. juulil, mil toimub eelnõu viimane lugemine. Seadus hakkab kehtima 1. augustil ja see kehtib 2020. aasta märtsini. Eelnõu kohaselt kehtib aktsiisi langetus ainult kange alkoholi, mitte õlle kohta, vahendab Läti rahvusringhääling LSM.

Lätis on praegu 100 liitri kange alkoholi aktsiis 1840 eurot, see langetatakse 1564 euro peale ja tuleva aasta 1. märtsist tõstetakse uuesti 2025 euro peale.

Eestlased jätsid eelmisel, 2018. aastal arvestuslikult Lätti 273 miljonit eurot. Pooled Eestist tulnud inimesed tulid ostma alkoholi, aga sellele lisaks osteti ka muud nagu sigarette, kütust, toitu ja ehitusmaterjale. Kokku tehti Eestis 2018. aastal Lätti 1,9 miljonit külastust.

Läti õlletootjad soovisid, et ka õlle aktsiisi langetataks praeguselt 14,9 eurolt 12,5 euro peale 100 liitri kohta, aga Seimi eelarvekomisjon seda ei toetanud, märkides, et õlletootjad on Lätis niigi priviligeeritud seisus. Samuti on pärast Eesti langetust õlle aktsiis Lätis jätkuvalt madalam. Lisaks kehtib Läti väikestele õlletootjatele 50-protsendiline aktsiisisoodustus.

Lätis müüakse 15 protsenti õllest piiripoodides. Nüüd kardetakse, et see osa kukub ära. Läti rahandusministeerium on arvestanud, et Eesti aktsiisilangetus tõttu kaotab Läti eelarvetuludes 92 miljonit eurot ning selle kompenseerimiseks kavatsetakse langetada kange alkoholi aktsiisi alates 1. augustist 15 protsendi võrra. Nõnda vähendatakse saadavat kahju arvestuslikult 32 miljoni euroni.

Saeimas komisija atbalsta akcīzes pazemināšanu stiprajam alkoholam, ne alum

Akcīzes nodokli stiprajam alkoholam samazinās, alum gan ne – par to ceturtdien, 27. jūnijā, vienojās Saeimas Budžeta un finanšu komisijas deputāti, vēloties noturēt igauņu alkohola tūristu plūsmu arī pēc Igaunijas lēmuma pazemināt akcīzes nodokļa likmi savā teritorijā par 25% no 1. jūlija.

Kommentaarid

Viimased uudised