Vaata, kes hääletasid automaksu poolt, kes vastu (kliki pildil)

Vaata, kes hääletasid automaksu poolt, kes vastu (kliki pildil)

Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Kristel Tael-Same. Foto: Hedman
Suvevaheajal otsivad paljud noored esimesi töökogemusi ja lisaraha teenimise võimalusi, kuid tööandja peab alaealise tööle võtmisel arvestama erinevate piirangute ja erinõuetega. Advokaadibüroo Hedman advokaat Kristel Tael-Same selgitas, mida lapse tööturule suundumine tööandjale ja lapsevanemale tähendab.
Alaealise noore tööle võtmisel peab tööandja esmalt hindama, kas tehtav töö on üldse alaealisele sobiv ja lubatud, arvestades nii töö iseloomu kui ka alaealise vanust ja koolikohustuslikkust. „Enne alaealise tööle lubamist tuleb tööandjal kindlasti läbi viia tehtava töö kohta riskianalüüs ning panna paika meetmed võimalike ohtude vältimiseks või vähendamiseks,” tõi advokaadibüroo Hedman advokaat Kristel Tael-Same välja.
Alaealist ei tohi lubada tööle, mis ületab noore kehalisi või vaimseid võimeid, ohustab alaealise tervist või kui tööga kaasnevad ohud, mida alaealine ei suuda õigel ajal märgata ega ära hoida kogemuse või väljaõppe puudumise tõttu.
Tööandjatel soovitas advokaat kindlasti tutvuda ka Vabariigi Valitsuse määrusega, kus on kirjeldatud tööd ja töökeskkonna ohutegurid, mis ohustavad alaealise tervist sedavõrd, et need on alaealisele keelatud, välja arvatud juhul kui alaealine töötab kutseõppe praktika raames. Näiteks on alaealistele keelatud töö mehaanilise lõikuriga ja töötamine töökohal, kus müratase on üle 80 dB jms ning seetõttu ei tohi alaealine noor töötada näiteks trimmeri, muruniiduki või -traktoriga.
Nii tööandjatel kui lapsevanematel on oluline meeles pidada, et töö ei tohi ohustada alaealise kõlblust ega takistada ka lapse või noore sotsiaalset arengut või hariduse omandamist.
Näiteks suvekohvikus taskuraha teenimine võib tunduda koolinoore jaoks sobiva tööna, kuid advokaadi sõnul ei tohi alaealise tööülesanded olla seotud alkoholi käitlemisega ehk alaealine alkohoolseid jooke müüa ega serveerida ei tohi.
„Alaealine tohib töötades puutuda kokku üksnes avamata pakendis alkoholiga, näiteks ladustamisel või kauba väljapanekul. Samuti ei tohi alaealine töötada tubakatoodete või nendega sarnaselt kasutatavate toodetega, näiteks e-sigarettide ja nende vedelikega,” rõhutas Tael-Same. Alla 21-aastase noore tööülesandeks ei tohi olla ka õnnemängu, loterii või loto läbiviimine, nende tulemuste üle otsuste tegemine või kontrolli teostamine.
Alaealisega tuleks Hedmani advokaadi sõnul sõlmida tööleping, sest üldjuhul ei ole noortel veel piisavalt teadmisi, oskusi ja kogemusi, et töötada iseseisvalt käsundus- või töövõtulepingu alusel. Siiski võib käsundus- või töövõtulepingu sõlmimine teatud juhtudel olla lubatud – näiteks kui noor esineb muusikuna või teeb tellimuse alusel käsitööd talle endale sobival ajal.
Tööandjatel tuleb arvestada, et alaealiste tööaeg on seadusega piiratud, kuid töötasu tuleb ka vaatamata sellele maksta vähemalt alammääras. Meeles tuleb pidada sedagi, et mitte ükski alaealine ei tohi teha ületunnitööd ning töötada kella 22.00–06.00 vahelisel ajal, välja arvatud juhul, kui tegemist on loomingulise tööga kultuuri-, spordi- või reklaamialal täiskasvanu järelevalve all kella 20–24 vahelisel ajal.
Alaealisega töölepingu sõlmimiseks ja tööle lubamiseks tuleb tööandjal saada nõusolek või hilisem heakskiit lapsevanemalt või seaduslikult esindajalt. Lapsevanem ei tohi siiski anda nõusolekut koolikohustusliku alaealise töötamiseks koolivaheajal rohkem kui pooleks iga koolivaheaja kestusest.
„Esimeste töösuhete puhul võiks lapsevanem lapsega vestelda ja tunda huvi, kus ja kelle juures noor töötab, kas on olemas kirjalik tööleping, kas töötasu makstakse ikka pangakontole mitte sularahas, millised on noore tööülesanded ja -tingimused. Varasema töökogemuse puudumise või vähesuse tõttu ei pruugi noor oma õiguste rikkumisest aru saada ning lapsevanem võiks last sel teekonnal toetada ja suunata,” toonitas Tael-Same.
Kui tööandja on lapse töötamise korrektselt registreerinud, on lapsevanemal võimalik oma lapse töötingimustega tutvuda Tööinspektsiooni iseteenindussüsteemi TEIS kaudu. Aga kui lapsevanem leiab, et tööülesannete täitmine võib tema last kahjustada, saab ta oma nõusoleku tagasi võtta.
Piirangud, mis tulenevad lapse või noore vanusest
 
Alla 7-aastastel on töö tegemine töölepingu alusel keelatud. Kultuuri-, kunsti-, spordi- või reklaamitegevusse kaasamiseks on soovitatav sõlmida kirjalik kokkuleppe lapsevanema või lapse eestkostjaga, milles ta kinnitab, et laps soovib projektis osaleda.
7–12-aastasel alaealisel on lubatud teha kerget tööd kultuuri-, kunsti-, spordi- või reklaamitegevuse alal. Töötada võib kuni kaks tundi päevas ja 12 tundi 7-päevase ajavahemiku jooksul õppeveerandi kestel väljaspool kooliaega ning kolm tundi päevas ja 15 tundi 7-päevase ajavahemiku jooksul koolivaheajal.
13–14-aastase alaealise või 15–16-aastase koolikohustusliku noorega võib tööandja sõlmida töölepingu ning lubada teda kergele tööle, kus töökohustused on lihtsad ega nõua suurt kehalist või vaimset pingutust. Töötada võib kuni kaks tundi päevas ja 12 tundi 7-päevase ajavahemiku jooksul õppeveerandi kestel väljaspool kooliaega ning seitse tundi päevas ja 35 tundi 7-päevase ajavahemiku jooksul koolivaheajal. Pikem tööaeg on lubatud kutseõppeasutuses õppivate alaealiste tööpraktikal.
Kui koolikohustuslik alaealine teeb kerget tööd kultuuri-, kunsti-, spordi- või reklaamitegevuse alal, võib tema tööaeg õppeveerandi kestel väljaspool kooliaega olla ka kolm tundi päevas, kuid ei tohi siiski ületada 12 tundi seitsmepäevase ajavahemiku jooksul.
17-aastased ja 15–16-aastased mittekoolikohustuslikud noored võivad teha kõiki seadusega mittekeelatud töid, mis ei sea ohtu noore tervist. Töötada võib kaheksa tundi päevas ja 40 tundi 7-päevase ajavahemiku jooksul.

Viimased uudised