Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Kaitseväe pilt.

Malis mässutõrjeoperatsioonil Barkhane teenivad Eesti kaitseväelased tähistasid 24. veebruaril Vabariigi aastapäeva rivistusega, sportmängudega ja piduliku õhtusöögiga.

Kaitseväelastele algas Vabariigi aastapäev juba varahommikul, kui videosilla vahendusel edastasid kontingendile BKN08 oma tervitused president Kersti Kaljulaid ja kaitseväe juhataja kindralleitnant Martin Herem.

Gao baasis toimunud pidulikul rivistusel osalesid ka operatsioon Barkhane ülema esindaja kolonel Fabien Delacotte ning pataljoni lahingugrupi ülem kolonel Jean-Baptiste Vouilloux. Eesti kontingendi vanem major Vjatšeslav Senin andis rivistusel allohvitseridele üle kaitseväe juhataja poolt omistatud uued auastmed ja tunnustas eeskujuliku teenistusega silma paistnud sõdureid.

„103 aastat tagasi toimunud Eesti Vabariigi välja kuulutamine oli üks erakordselt julge ja otsustav samm, mis lõpuks viis selleni et praegu meie kodumaa on vaba, iseseisev ning kaitstud paremini kui kunagi varem. Täna peame tähistama Vabariigi sünnipäeva olles kodust rohkem kui 6000 km kaugusel. Küll on kahju, aga see ei võta meilt ära võimalust olla uhked meie kodumaa ja rahva üle. Uhke on olla eestlane!“ ütles major Vjatšeslav Senin oma kõnes. „Uhke on olla eesti sõdur ja kanda Eesti lippu vormi varrukal! Uhke on esindada Eesti Kaitseväge. Ma tänan Teid kõiki siiani tehtud töö eest! Ühtlasi tänan meie prantsuse relvavendi suurepärase koostöö eest! Head Eesti Vabariigi aastapäeva!“

Pidulikul õhtusöögil ei puudunud kaitseväelaste laualt ka must leib, kuna Eesti rahvusliku toetuselemendi liikmed tegid Eesti Vabariigi aastapäeva tähistamiseks ettevalmistustöid juba jaanuarist alates. Nii saabuski mõni päev enne Vabariigi aastapäeva Gao sõjaväebaasi saadetis, kus lisaks leivale olid kodustelt saadetud pakid.

„Kodumaalt organiseeritud ja kaua igatsetud must leib ning koduste pakid on üks eeldusi heaks Vabariigi aastapäeva kordaminekuks,“ ütles kortermeister ja õhtusöögi peakorraldaja veebel Roomet Marks. „Olles kodust nii pikka aega eemal on väikesest pakist rohkelt rõõmu ja meeldetuletust, et varsti oleme taas kodus.“

Jalaväerühma BKN08 Estpla rühmaülema abi Lauri Laapase sõnul ei saa üle ega ümber sõdurite lähedastest. „Tahan tänada kõikide mässutõrjeoperatsioonil Barkhane teenivate sõdurite lähedasi. Teie toetus on meile väga tähtis ning teeb siin olemise meie jaoks kergemaks. Täname kõiki koduseid toetuse ja kannatlikkuse eest kuna Teile võib missioon olla raskem veel, kui meile siin kohapeal,“ ütles nooremleitnant Laapas.

Eesti üksus paikneb Prantsusmaa baasis Nigeri jõe kaldal Gao linnas, kus teenib üle 1500 sõjaväelase erinevatest riikidest. Eesti üksus elab ja teenib samades tingimustes nagu Prantsusmaa sõjaväelased. Operatsioonil Barkhane on Eesti üksuse ülesanneteks patrullimine Gao linnas ja selle lähiümbruses, baasikaitse ja kiirreageerimine.

Prantsusmaa operatsioon Barkhane eesmärk on toetada viie Saheli regiooni riigi (Mauritaania, Mali, Burkina Faso, Niger, Tšaad) võitlust islamiäärmuslastega ja selle eesmärk on piirkonnas stabiilsuse loomine ning Euroopat puudutavate probleemide, näiteks terrorismi ja ebaseadusliku immigratsiooni, ohjamine. Prantsusmaa juhitud terrorismivastasel operatsioonil Barkhane Malis üksusega osalemisega kinnitab Eesti, et on valmis panustama julgeoleku tagamisse just seal, kus asuvad suured julgeolekuohud Euroopa jaoks.

Kommentaarid

Viimased uudised