Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Mat Õun

Laupäeval, 15. jaanuaril kell 14.00 avatakse Tõrva keskväljakul fotonäitus „Laulupeo teekond läbi aja,“ mille toob Tõrva Eesti Rahvakultuuri Keskus koos MTÜ Tantsupeomuuseumiga.

Näituse esmase avamise puhul toimub Tõrva keskväljakul kontsertetendus, kus esinevad Tõrva valla tantsurühmad ja laulukoorid. Esitlusele tulevad ettekanded laulu- ja tantsupidude repertuaaridest ning ära ei unustata ka piirkonna kollektiivide ajaloolist panust.

Näituse koostas ajaloolane Jaak Juske koostöös Fotomuuseumi ja Tallinna Kultuuri-ja Spordiametiga. Näitus koosneb 72 suurest tahvlist mõõtudes 2×2,5 meetrit, millel fotod koos vastava tekstiga Tallinnas peetud üldlaulupidude rongkäikudest läbi aja. „Rongkäigud on osa laulu- ja tantsupeo liikumise traditsioonist ning kui Angela Arraste ja Ülo Luht meile rääkisid, et otsivad pesa näitusele, mis neile oli usaldatud, siis olime meeleldi sellel teemal koostööd tegema,“ rääkis Eesti Rahvakultuuri Keskuse direktor Kalle Vister.

Tõrva vallavanem Maido Ruusmann sõnas, et on suur au, et näitus esmakordselt just Tõrvas avatakse. „Laulu- ja tantsupidu on Eesti rahvusliku identiteedi lahutamatu osa ning ilmselt on meist igaüks rohkemal või vähemal määral sellega seotud olnud – osalenud rongkäigus, laulupeol laulnud, tantsupeol tantsinud või lihtsalt nautinud kultuurilist suursündmust,“ sõnas Ruusmann.

„Meil on alati heameel koostööd teha, sest sellest sünnib midagi väärtuslikku kogu Eestile. Suured tänud Tallinna Kultuuri-ja Spordiametile, kes seda näitust 2019. aastal Vabaduse platsil eksponeeris ning selle meile usaldas. Nüüd saame seda omakorda Eesti Rahvakultuuri Keskusega suurema auditooriumini viia. Selline ajalooline pool on oluline ja fotod on väga huvitavad kõigile vaatamiseks,“ märkis Angela Arraste Tantsupeomuuseumist.

Fotode jaoks tuli tellida metallkarkassid ning otsida uhke näituse jaoks väärilised asukohad. „Meie asutuse kommunikatsioonijuht Kaja Liivak pakkus välja, et näitus võiks lisada silmailu piirkondade konkurentsivõime tugevdamise (PKT) meetme raames valminud keskväljakutele. Olen sellega väga nõus ja soovin, et fotonäitus jõuaks igasse maakonda. Kindlasti on keskväljakute kõrval ka teisi kohti, kuhu selline väärikas mälestuste pank sobiks. Nii saame meenutada ajalooürikutesse talletatud väärtusi ning näha, kuidas on rongkäik erinevatel aegadel toimunud,“ lisas Vister.

Fotonäituse avamise kontsert-etenduse kunstilised juhid Tõrvas on Maie Kala, Valdeko Kalamees, Ulvi Riitsalu ja Thea Leitmaa. Järgmisena jõuab näitus kevadel Otepääle.

Viimased uudised