Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Unsplash

Coco Chanel ütles kord: „Naisel, kes ei lõhna parfüümi, pole tulevikku.” Tegelikult parfüümid mitte ainult panevad teid end väga atraktiivsena tundma ja välja nägema, vaid tõstavad ka teie enesekindlust, vähendavad stressi ning kui parfüümid, mida kasutate enda jaoks sobivad, võivad need tõsta ka teie õnnesuhet! Kuid kas olete kunagi mõelnud, millest tõeline parfüümide lugu on?  

Parfüümide ajalugu

Sõna „parfüüm”, mis tuleneb ladinakeelsest sõnast „per fumus”, on sõna-sõnalt tõlgitud „läbi suitsu”. Parfümeeriakunst ulatub sajandite taha – iidsete roomlaste, pärslaste, araablaste, idamaade ja indiaanlasteni. Tapputi-Belatekallim on teadaolevalt esimene registreeritud parfüümitootja, mis pärineb aastast 1200 pKr. pr. Babülon Mesopotaamias. Keemik töötas välja esimesed esilekerkivad meetodid parfüümi ekstraheerimiseks ja jäädvustas need uuenduslikud meetodid hambaravitablettidesse.

Parfüümide tootmine pole ka India jaoks võõras. Iidsed Ayurveda tekstid, nagu Charaka Samhita ja Sushruta Samhita, kirjeldavad üksikasjalikult Ittari, parfüümide destilleerimise protsessi. Kuid vanim parfümeeria pärineb Küproselt, kus arheoloogid on välja kaevanud tohutu 4000 ruutjala suuruse parfüümitehase, mis eksisteeris neli aastatuhandet tagasi pronksiajal!

Ka islamiriigid on alates 6. sajandist panustanud kaasaegsetesse parfüümide tootmisprotsessidesse, kuna neil oli kauplejatena juurdepääs ülemaailmsetele koostisainedele. Nüüd võib araablasi ja pärslasi tänada vaid selliste lõhnade eest nagu muskus, roosid, jasmiin, merevaik, erinevad vürtsid, ürdid, tsitrusviljad ja puidulõhnad. Parfüümide kontseptsioon jõudis Euroopasse alles 14. sajandil tänu Araabiast pärit kaupmeestele, ning ungarlased olid esimesed, kes kasutasid parfüümi alkoholilahuses ning algatasid esimese kaasaegse parfüümi tootmisprotsessi, mida kasutame tänaseni.

Parfüümide valmistamise protsess

Pole tähtis, millist parfüümi te kasutate, parfüümide valmistamise mõistmine aitab teil hinnata seda väikest parfüümipudelit ja selle meeldivat aroomi. Tootmisprotsess algab õlide ekstraheerimisega. Neid ekstraheeritakse ainult looduslikest materjalidest, nagu puuviljad ja lilled, kasutades selliseid protsesse nagu aurudestilleerimine, lahustiga ekstraheerimine, leotamine ja ekspressioon. Pärast õlide kogumist segatakse need parfümeeria või ettevõtte poolt välja töötatud spetsiaalse valemi järgi. Kui lõhn on valmis, segatakse see erilises vahekorras alkoholi ja veega. Parfüümid on nagu vein – kallimad liigid jäetakse pärast lõplikku segamist kuudeks, mõnikord isegi aastateks küpsema, kuni need villitakse spetsiaalsetesse pudelitesse ja lõpuks müüakse.

Erinevad lõhnanoodid

Lõhna elutsükkel on kolmekordne, alustades tipust, liikudes südamesse ja lõpuks arveldades põhinootidega. Veebipoes Save24 parfüüme valides leiad iga parfüümi juurest iseloomujoone, mis loetleb kõik valitud parfüümi noodid.

  • Tipunoodid

Parfüümi pihustades tunnete esmalt nn tippnooti. See on kergem ja avaram lõhn, mis tungib õhku, puudutab teie haistmismeelt ja võib kesta 15–20 minutit. Tüüpilised tipunoodid on tsitruse- ja puuviljalõhnad, aga ka kerged lillelõhnad, nagu lavendel.

  • Kesknoodid

Kui tipunoodi mõju kaob, on tunda parfüümi kesknooti, muidu tuntud kui “südamenooti”, mis on parfüümi põhiolemus. Need noodid hakkavad levima umbes pool tundi pärast parfüümi pihustamist ja püsivad umbes neli tundi. Kõige tavalisemad kesknoodid on erinevate lillede rasked noodid, kuna need annavad lõhnale kõige eredama ja rikkalikuma lõhna.

  • Põhjanoodid

Pärast parfüümi kasutamist on järgmisel päeval tunda tuttavat lõhna. Need on madalamad põhjanoodid, mis hakkavad heledamaks muutuma kohe, kui kesknoodid hakkavad tuhmuma ja võivad püsida umbes 12 tundi pärast parfüümi pihustamist. Tüüpiliste põhjanootide hulka kuuluvad rasked lõhnad, nagu muskus, puidulõhnad ja ürdid, nagu vanill ja vetiver.

Parfüümide erinevad kategooriad

Parfüümide erinevate kategooriate osas saame eristada 4 peamist:

  1. Lillede kategooria. Nagu nimigi ütleb, see lõhnavalik sisaldab ühte või mitut lilli ning on kõige levinum ja klassikalisem parfüümitüüp. Parfüümides kasutatakse kõige sagedamini roose, jasmiini, liiliaid, lootosid, sireleid ja saialille. Poes Save24 on selle kategooria kõige populaarsem parfüüm, millel on vähemalt üks lilleline nood ja see on tõesti kõige romantilisem ja ihaldatuim parfüüm!
  2. Värskete lõhnade kategooria. Värske aroom sisaldab palju puuvilju, eriti tsitrusvilju. Sidrun, verbena, apelsin, greip, virsik ja marjad on viljad, mis annavad elava ja rõõmsameelse lõhna. Rohelised aroomid hõlmavad lehtede, sambla ja ürtide lõhna, mis annavad energiat ja on unisex tüüpi.
  3. Idamaiste lõhnade kategooria. Viirukist inspireeritud lõhnad, merevaik, sandlipuu, patšuli ja vetiver — mõned idamaised koostisosad, mis sobivad luksuslike lõhnade jaoks.
  4. Puidulõhna kategooria. Puidunoodid on tavaliselt kõige raskemad ja tugevamad, mistõttu sobivad need suurepäraselt õhtuseks julgeks ja seksuaalseks väljenduseks. Alates mitmesugustest tammedest ja muudest puudest kuni muskuse, tubaka ja nahani — on need lõhnad ühed kõige kallimad ja ihaldatumad.

Foto: Unsplash

Kuidas valida endale sobiv parfüüm?

Parfüüm on väga isiklik valik. Mõned inimesed armuvad pakendisse, teised kampaaniasse või isegi kuulsuste reklaami. Parfüümide kirjeldamiseks on kasutatud nelja nooti – lilleline, puidune, idamaine ja värske. Kui soovid osta parfüümi, siis proovi seda alati, sest kaks erinevat inimest, kes kannavad sama parfüümi, võivad lõhnada täiesti erinevalt. See on tingitud naha keemiast, keskkonnast ja isegi toitumisest! Proovige, laske lõhnal umbes tund aega settida ja otsustage uuesti, kas soovite seda osta. Vältige rohkem kui kolme-nelja aroomi korraga proovimist – muidu ei suuda te lõhnu tuvastada ega eristada.

Kuidas parfüümi kasutada?

Võib-olla olete kuulnud parfüümitootjatest või ekspertidest, kes räägivad pulsipunktidest, kus on kõige parem parfüümi kasutada. Pulsipunktid on piirkonnad, kus teie veresooned on teie nahale kõige lähemal. Kuna verevool nendes punktides on nahapinnast allpool, aitab hajutatud soojus lõhna tõhusamalt vabastada. Pulsipunktid, millele tähelepanu pöörata, on mõlema randme siseküljel, kaela allosas, kõrvade taga, küünarnukkide sees ja põlvede taga. Parfüümi randmele kandes püüa aga seda mitte hõõruda – see rikub parfüümi tipp-, kesk- ja põhjanoodi koostist. Samuti ärge pihustage uuesti enne, kui tõesti vajate – see häirib nootide kihilisust. Ja pidage meeles, parfüüm on teie keha, mitte riiete jaoks!

Viimased uudised