Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Peaaegu 400 miljonit valijat läheb sel nädalal Euroopa Parlamendi valimistel üle kogu kontinendi valimisjaoskondadesse, kui poliitikud võitlevad Euroopa Parlamendis 720 koha pärast.

EL-i valimised on India valimiste järel suuruselt teine ​​demokraatia ilming maailmas ning pärast perioodi, mis näib olevat püsiv kriis koos Covid-19 pandeemiaga, kasvavate kulude ja Ukraina sõjaga, on panused suuremad kui kunagi varem, vahendab Daily Mail.

Tulemused mõjutavad küsimusi, mis ulatuvad ülemaailmsest kliimapoliitikast ja kaitsest kuni rände ja geopoliitiliste suheteni Hiina ja USA-ga – rääkimata sellest, mil määral jätkab Euroopa vägede toetamist Kiievis, kui nad võitlevad Vladimir Putini vägedega.

Alates viimastest EL-i valimistest 2019. aastal on populistlikud, parempoolsed ja äärmuslikud parteid nüüd juhtinud valitsusi kolmes EL-i riigis, kuuluvad valitsuskoalitsioonidesse veel mitmes riigis ja näib, et neil on kogu kontinendil üha kasvav avalikkuse toetus.

Kuid Euroopa parempoolsete parteide ühtsuse puudumine tähendab, et juhtivad kandidaadid on hajutatud mitme fraktsiooni vahel.

Erinevalt liikmesriikide parlamentidest ei ole Euroopa Parlamendil õigust seaduseelnõude esitamiseks – tal on õigus ainult läbi rääkida täitevvõimu Euroopa Komisjoni ettepanekute üle.

Kuid seadusandjad saavad hääletada paljude õigusaktide üle, mis hõlmavad pangandusreegleid, kliimat, põllumajandust, kalandust, julgeolekut ja õigust.

Samuti hääletavad nad EL-i eelarve üle, mis on ülioluline Euroopa poliitika osa, sealhulgas näiteks Ukrainale antava abi osas.

Esimesed hääled anti eile neljapäeval, 6. juunil Hollandis, Iirimaa ja Tšehhi suunduvad täna valimiskastide juurde ning ülejäänud Euroopa järgneb nädalavahetusel.

Üleeuroopalised tulemused tehakse teatavaks pühapäeva õhtul või esmaspäeva varahommikul pärast seda, kui kõik liikmesriigid on hääletamise lõpetanud.

Pärast valimisi valivad saadikud oma presidendi esimesel täiskogu istungil, mis toimub 16.-19. juulil.

Seejärel nimetavad nad tõenäoliselt septembris liikmesriikide ettepanekul Euroopa Komisjoni presidendi.

Pärast eelmisi valimis 2019. aastal saavutas Ursula von der Leyen napi häälteenamuse, et saada esimeseks naiseks institutsiooni juhtima. Ta taotleb teist ametiaega.

Suurbritannia soov liidust lahkuda domineeris viimastel EL-i valimistel 2019. aastal, kuid viis aastat hiljem on käsil terve hulk muid probleeme.

Lisaks Ukraina sõjale on valijad kogu Euroopas võidelnud elukalliduse ja energiahindade tõusuga, illegaalse rände, Covid-19 pandeemia tagajärgede ja sunnitud liikumisega „null-energia” suunas – need on teemad, tänu millele on paremäärmuslikud ja populistlikud erakonnad märkimisväärset oma toetust kasvatanud.

Seda kinnitavad EL-i kahe suurima ja võimsaima liikme Prantsusmaa ja Saksamaa poliitilised meeleolud.

Emmanuel Macroni tsentristlik renessansipartei, mille poliitiline retoorika on keerelnud tugevama Euroopa ülesehitamise, Ukraina toetamise ja Vladimir Putini vastu seismise ümber, jääb valimistel kaugele maha paremäärmuslikust Rahvuskogust (RN), mis prognooside kohaselt kogub peaaegu kolmandiku häältest.

Samal ajal on Saksamaal viimastel aastatel märkimisväärset populaarsust kogunud partei Alternatiiv Saksamaale (AfD) ja on tihedas võitluses teise koha nimel kantsler Olaf Scholzi sotsiaaldemokraatidega.

AfD kavatseb saavutada edu pärast seda, kui selle nädala alguses Mannheimis pussitati üht selle liiget, kes püüdis takistada kedagi valimisplakatit maha rebimast – juhtum, mis oli mõni päev pärast seda, kui afgaani noamees tappis politseiniku ja pussitas veel nelja inimest samas linnas.

Mujal paistab, et Giorgia Meloni partei Itaalia vennaskond tugevdab oma võimu, samas kui Hollandi küsitlused näitavad, et paremäärmuslik Vabaduspartei on saavutanud suuri edusamme ja on tihedas võidujooksus sotsiaaldemokraatide ja roheliste liiduga, et esile kerkida kui suurim Hollandi erakond.

Iirimaal, kus umbes 20 protsenti elanikkonnast on sündinud väljaspool riiki ja kus on rekordiline asüülitaotlejate arv, on sisserändajate vastane meeleolu teravnenud, mis on põhjustanud järsu languse vasaknatsionalistliku Sinn Feini toetuses, kelle edumeelsed ja rännet pooldavad hoiakud on vastuolus paljude selle töölisklassi tuumiku valijatega.

Ja Ungari peaministri Viktor Orbani partei Fidesz ja Austria Vabaduspartei – mõlemad paremäärmuslikud erakonnad – on teel oma riigis võidule.

Arvatakse, et parempoolsed ei võta siiski Euroopas võimu, seda osaliselt peamiste tegijate vaheliste lõhede tõttu.

Mitmed peamised parempoolsed ja paremäärmuslikud parteid Euroopas on lõhenenud erinevate poliitiliste rühmituste vahel ja on paljudel juhtudel püüdnud end üksteisest distantseerida.

Näiteks Saksamaa AfD kuulus kuni viimase ajani Euroopa identiteedi ja demokraatia (ID) gruppi, mis on suurim paremäärmuslike elementide ühendus, sinna kuuluvad Prantsusmaa RN, Itaalia Lega, Austria Vabaduspartei ja Hollandi Vabaduspartei.

Kuid AfD saadeti hiljuti RN taotlusel välja pärast seda, kui juhtiv kandidaat Maximilian Krah sattus mitmetesse skandaalidesse, sealhulgas ühte juhtumisse, kus ta arvas, et kõiki natside SS-i liikmeid poleks pidanud sõjakurjategijateks pidama.

Samal ajal on Meloni partei Itaalia vennaskond keeldunud liitumast RN-ga ning on selle asemel teinud koostööd Poola, Rootsi ja Belgia parempoolsete liikumistega Euroopa Konservatiivide ja Reformistide (ECR) fraktsioonis.

Sellise sisetüli taustal ennustavad väljaande Politico küsitlused, et paremäärmuslaste kandidaadid saavutavad sel nädalal toimuvatel valimistel märkimisväärse edu, kuid ei seljata enamikku EL-meelsetest peavooluparteidest – paremtsentristlikku Euroopa Rahvaparteid (EPP) ja vasaktsentristlikke sotsialiste.

Paremäärmuslastel on aga Euroopa Parlamendis märkimisväärne võim mõjutada poliitilisi otsuseid, nõudes karmimat piirikontrolli ja rände-eeskirju, tühistades piiravat ja kulukat keskkonnapoliitikat ning keskendudes Euroopa majanduse tugevdamisele.

Viimased uudised