Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Pilt: Twitter

Euroopa Parlamendi asepresidendi ja Kreeka sotsi Eva Kaili kodust leiti läbiotsimise käigus kotid sularahaga pärast seda, kui ta võeti vahi alla Katarile lobitegemise afääriga seoses.

44-aastast Kreeka sotsi Kailit süüdistatakse laiaulatuslikus korruptsioonis. Ta on üks neljast kahtlusalusest, kes on kinni võetud seoses Katarile lobitegemise afääriga, vahendab Daily Mail.

Belgia politsei uurib väiteid, et Katari heaks töötavad isikud on maksnud Euroopa poliitikutele Brüsseli poliitikadebati mõjutamiseks suurt altkäemaksu.

Katari hiljutisi tööjõureforme kiitnud Kaili võeti kinni reedel ja talle esitati süüdistus koos kolme teise isikuga. Veel kaks kinni võetud kahtlusalust on vabastatud ja veel vähemalt ühe eurosaadiku elamise on kriminaaluurijad läbi otsinud.

Belgia föderaalprokuratuur ei toonud välja neid nelja kahtlusalust nimeliselt, kuid juriidiline allikas kinnitas, et Kaili on süüdistatavate hulgas.

„Juurdlust juhtiv Brüsseli uurimiskohtunik vahistas neli inimest,” seisis föderaalprokuratuuri avalduses.

„Neid süüdistatakse kuritegelikus ühenduses osalemises, rahapesus ja korruptsioonis. Kaks isikut on eeluurimiskohtunik vabastanud.”

Vahistamised järgnesid läbiotsimistele Brüsselis, mille käigus leiti prokuröride sõnul 600 000 eurot sularaha. Politsei konfiskeeris ka arvuteid ja mobiiltelefone.

Kaililt võeti ära parlamendi asepresidendi ülesanded, eelkõige presidendi Roberta Metsola esindamine Lähis-Idas, kuid ta jääb Euroopa Parlamendi liikmeks.

Kailil on kriminaalvastutusele võtmise suhtes puutumatus, kuid erand tehakse juhtudel, kui kahtlustatav tabatakse kuriteo toimepanemiselt. Juriidilise allika sõnul pidas Belgia politsei Kaili kinni siis, kui tal olid käes sularahakotid, ja seetõttu anti ta kohtu alla.

Reedel vahistati pärast vähemalt 16 läbiotsimist Brüsselis kuus isikut, kelle hulgas on endine Euroopa Parlamendi liige Pier-Antonio Panzeri ja tema itaallasest kolleeg Luca Visentini, kes on Rahvusvahelise Ametiühingute Konföderatsiooni peasekretär.

„Kahtlustatakse, et Euroopa Parlamendis poliitilistel ja/või strateegilistel positsioonidel olevatele isikutele maksti parlamendi otsuste mõjutamiseks suuri summasid või tehti olulisi kingitusi,” seisis prokuröri avalduses, osutamata otse Katarile.

Skandaal lahvatas 2022. aasta jalgpalli maailmameistrivõistluste ajal – sündmusel, millega Katar lootis oma mainet tõsta, kuid mida on saatnud süüdistused nende võõrtööliste väärkohtlemises, kes ehitasid uued staadionid.

Kaili külastas Katari vahetult enne jalgpalli MM-i ja kiitis riiki kui „tööõiguste alal eesrindlikku”, mida ta on parlamendis korranud ja jahmatanud sellega mõningaid parlamendiliikmeid.

Võõrtöölised moodustavad Katari 2,9 miljonilisest elanikkonnast enam kui 2,5 miljonit ja töötingimusi on tugevalt kritiseeritud – eriti jalgpalli MMi eel.

Kaili on Kreeka sotsialistliku liikumise liige ja valiti 2022. aasta jaanuaris üheks Euroopa Parlamendi 14 asepresidendist. Ta on olnud Euroopa Parlamendi liige alates 2014. aastast.

Viimased uudised