Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Euroopa metsateadlased kirjutavad ühispöördumises, et aktiivne ja julge metsamajandamine aitab kaasa kliimamuutuse leevendamisele, samas kui majandamata mets on kliimamuutuse seisukohalt halb lahendus.

Metsad, metsaraie ja puit omavad kliimamuutusi leevendavat mõju tänu oma võimele siduda atmosfääris leiduvat süsinikku. Euroopa Liidu metsad ja metsandussektor leevendavad hetkel kliimamuutusi mahus mis on võrreldav 13 protsendiga kogu ELi süsinikuemisioonist. See hõlmab nii metsade rolli süsiniku sidujana, kui ka puidutooteid, tõid teadlased välja.

Lisaks aitab puittoodete ja bioenergia kasutamine vähendada alternatiivsete materjalide kasutamist (tsement, teras, fossiilsed kütused), mis on väga heiteintensiivsed ehk reostavad keskkonda.

Samaaegselt on võimalik suurendada nii metsa süsinikuvaru kui ka raiemahtusid. Näiteks Euroopa Liidus on alates 1960. aastatest metsade raie ja süsiniku sidumine kasvanud paralleelselt ning seda suuresti tänu kvaliteetsemale ja ulatuslikumale metsamajandamisele. Kasvav nõudlus metsasaaduste järele (nii puit kui bioenergia) ergutab aktiivset metsamajandamist. See omakorda soodustab metsauuendust ning toetab metsa juurdekasvu

Majandamata metsa süsiniku sidumise võime aga omakorda kahaneb ajaga. Lisaks tekib vanade metsadega oht, et need võivad sidumise asemel hakata süsinikku hoopis eraldama. Seevastu säästva metsamajandamise põhimõtetest lähtuv metsaraie aitab säilitada metsa jõudsa juurdekasvu (sh. süsiniku siduvust), võimaldades ka jätkuvat raiet, seisab teadlaste ühispöördumises.

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

Lae alla [93.95 KB]

Viimased uudised