Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Stenbocki maja
Eile Brüsselis toimunud Euroopa Liidu riigi- ja valitsusjuhtide kohtumisel keskenduti Ukraina toetamisele, julgeolekuküsimustele, majandusele ja energeetikale. Lisaks kiideti heaks Bosnia- ja Hertsegoviinale kandidaadistaatuse andmine.

„Euroopa Liit ja Eesti on olnud Ukraina toetamise ja Vene agressioonile vastu seismise eesliinil. Arutasime täna, kuidas liikuda edasi Venemaa vastutusele võtmisel agressioonikuritegude eest ning külmutatud varade kasutamisega Ukraina toetuseks. Euroopa Komisjon sai suunise sellega kiiresti edasi liikuda,“ sõnas peaminister Kaja Kallas kohtumise järel. Kallase sõnul võeti Ukraina toetuseks vastu rida olulisi otsuseid: Euroopa Liit jätkab Ukraina sõjalist toetamist ning annab Ukrainale finantsabi 18 miljardi euro ulatuses. Samuti pikendati Euroopa Liidu poolt Venemaale kehtestatud sanktsioone ning lepiti kokku järgmises sanktsioonide paketis.

„Muutunud julgeoleku olukorras peame ise ka Euroopa Liidus oma kaitsetööstust ja -investeeringuid kiirendama ja suurendama. Euroopa Komisjon jätkab tempokalt tööd võimelünkade tuvastamise ja täitmisega, näiteks laskemoona ühishanked, kaitsetaristu arendamine ja kiirreageerimisvõime kasvatamine,“ sõnas peaminister.

Euroopa Ülemkogu arutas ka valmistumist järgmiseks küttehooajaks. „Uueks talveks tuleb valmistuda juba täna, sest energiahinnad mõjutavad kõige otsesemalt rahakotti ja heaolu. Saame juba täna teha väga palju ära selleks, et oleksid piisavad varud ja valmisolek,“ märkis peaminister. „Arutasime, kuidas tagada jätkusuutlikud ja üle-Euroopalised lahendused, näiteks saame ühiselt gaasi hankides soodsamad hinnad, teha koostööd varude jagamisel ja ühenduste loomisel, investeerida taastuvenergiasse, aga ka säästa energiat. Oleme järgmiseks talveks kindlasti paremini valmis,“ lisas Kallas. Lisaks arutati Euroopa Liidu majandusolukorda ja lahendusi ühenduse konkurentsivõime toetamiseks.

Euroopa Liidu riigi- ja valitsusjuhid kiitsid heaks ka Bosnia ja Hertsegoviinale Euroopa Liidu kandidaadistaatuse andmise. „Tervitan Bosnia ja Hertsegoviinale kandidaadistaatuse andmist. Eesti on alati toetanud EL laienemispoliitikat,“ sõnas peaminister.

  • Euroopa Ülemkogu järeldused: https://www.consilium.europa.eu/en/meetings/european-council/2022/12/15/

Viimased uudised