Euroopa Komisjoni uued suunised ja vanusekontrolli rakendus aitavad muuta interneti alaealiste jaoks turvalisemaks
Avaldatud: 15 juuli, 2025Komisjon esitas suunised alaealiste paremaks kaitsmiseks internetis ning vanusekontrolli rakenduse prototüübi, millega soovib vähendada alaealiste kokkupuudet kahjuliku veebisisu ja -käitumisega.
Alaealiste kaitse suunised tagavad lastele veebiplatvormidel eraelu puutumatuse, ohutuse ja turvalisuse. Suuniste koostamisel konsulteeriti ka noorte endiga.
Suunistes esitatud soovitused käsitlevad järgmist.
- Sõltuvusttekitav disain. Alaealised on eriti haavatavad platvormidel levinud praktika suhtes, mis võib soodustada sõltuvusttekitavat käitumist. Komisjon soovitab vähendada alaealiste kokkupuudet selliste tavadega ja blokeerida liigset kasutamist soodustavad omadused nagu katkematu suhtlusvoog (ingl k streak) ja lugemiskinnitus (ingl k read receipt).
- Küberkiusamine. Komisjon soovitab anda alaealistele võimaluse kasutajaid blokeerida või vaigistada, mis tähendab, et alaealisi ei saa gruppidesse lisada ilma nende selgesõnalise nõusolekuta. Samuti soovitatakse keelata kontodel alaealiste postitatud sisu allalaadimine või kuvatõmmiste tegemine, et vältida seksuaalse või intiimse sisu soovimatut levitamist.
- Kahjulik veebisisu. Suunised annavad noortele kasutajatele suurema kontrolli selle üle, mida nad näevad. Platvormidel soovitatakse eelistada kasutaja antud sõnaselget tagasisidet selle asemel, et jälgida nende sirvimiskäitumist. Kui alaealine kasutaja märgib, et ta ei soovi teatavat liiki sisu näha, ei tohiks seda talle uuesti soovitada.
- Soovimatu kokkupuude võõrastega. Suunistes soovitatakse, et platvormid muudaksid alaealiste kontod vaikimisi privaatseks. See tähendab, et need ei oleks nähtavad kasutajatele, kes ei ole kasutaja sõprade nimekirjas. See vähendab võimalust, et võõrad võtavad alaealistega internetis ühendust.
Platvormid peaksid tagama, et kõik võetavad sammud on asjakohased ega piira ebaproportsionaalselt ega põhjendamatult laste õigusi.
Vanusekontrolli rakendus
Vanusekontrolli rakenduse prototüüp on kasutajasõbralik ja kaitseb eraelu puutumatust. Näiteks võimaldab see kasutajatel hõlpsasti tõendada, et nad on üle 18 aasta vanused, kui nad taotlevad ligipääsu piiratud juurdepääsuga täiskasvanute sisule. Samal ajal säilib täielik kontrolli mis tahes muude isikuandmete, näiteks kasutaja täpse vanuse või isiku üle. Keegi ei saa jälgida, näha ega tuvastada, millist sisu üksikkasutajad tarbivad.
Rakendust katsetatakse ja kohandatakse koostöös liikmesriikide, veebiplatvormide ja lõppkasutajatega. Taani, Kreeka, Hispaania, Prantsusmaa ja Itaalia on esimesed riigid, kus vanusekontrolli rakendus on kavas pärast sobiva tehnilise lahenduse leidmist kasutusele võtta. Prototüübi võib integreerida riiklikku rakendusse või kasutada eraldiseisva rakendusena.
Alaealiste kaitse suunistes kirjeldatakse, millal ja kuidas peaksid platvormid kontrollima oma kasutajate vanust. Vanusekontrolli soovitatakse kasutada täiskasvanutele mõeldud sisu platvormidel ja muudel platvormidel, mis kujutavad endast ohtu alaealiste turvalisusele. Ühtlasi peaks vanusekontrolli meetodid olema täpsed, usaldusväärsed, töökindlad, taktitundelised ja mittediskrimineerivad.
Taust
Alaealiste kaitse suuniste koostamisel kasutati teadusuuringuid, tagasisidekorjet, 2024. aasta oktoobris ja 2025. aasta juunis toimunud sidusrühmade seminare, eksperte ja avalikku konsultatsiooni.
Vanusekontrolli rakendust hakati välja töötama 2025. aasta alguses. See loob aluse eakohaste teenuste laiemaks kasutuselevõtuks tulevikus ja seda on võimalik ühildada 2026. aastal kasutusele võetava Euroopa digiidentiteedikukruga.
Lisateave