Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Pilt: Pixabay

Sõjas on hukkunud enam kui 20 000 Ukraina tsiviilisikut ja enam kui 100 000 Ukraina sõdurit, ütles Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen.

Von der Leyen ütles, et Venemaa sõda Ukrainas on kaasa toonud kohutaval määral surma, hävingut ja kannatusi.

„Venemaa peab maksma nende kohutavate kuritegude eest,” ütles von der Leyen, kaasa arvatud teise riiki sisse tungimise kuriteo eest.

Seetõttu teeb Euroopa Komisjon ettepaneku asutada lisaks rahvusvahelisele kriminaalkohtule Venemaa kuritegude uurimiseks ja nende eest karistamiseks eraldi kohus, mida toetab ÜRO. Selle eraldi kohtu jaoks tahetakse saada võimalikult lai rahvusvaheline toetus.

Venemaa peab maksma kuritegude eest ka majanduslikult, märkis von der Leyen. Ukrainale tekitatud kahju on hinnanguliselt 600 miljardit eurot. Venemaa ja selle oligarhid peavad Ukrainale selle kahju hüvitama ning maksma kinni riigi ülesehitamise kulud.

„Meil on vahendid, mis sunnivad Venemaa maksma,” ütles von der Leyen. Euroopa Komisjon on blokeerinud Venemaa keskpanga reservid 300 miljardit euro väärtuses. Lisaks on külmutatud 19 miljardi euro eest Vene oligarhide raha.

Selle vara haldamiseks on kavas luua eraldi üksus ja see investeerida. Edasi saab selle anda edasi Ukrainale. Ja kui sanktsioonid kõrvaldatakse, saab Venemaa hakata kahju hüvitama. Sellise asja võimaldamiseks tehakse koostööd rahvusvaheliste partneritega. Üheskoos leitakse juriidilised võimalused selle teostamiseks. Venemaa kohutavad kuriteod ei jää karistuseta, ütles von der Leyen.

Viimased uudised