Euroopa Komisjon teeb ettepaneku järk-järgult lõpetada Venemaa gaasi ja nafta import ELi
Avaldatud: 17 juuni, 2025Euroopa Komisjoni täna esitatud seadusandliku ettepaneku kohaselt lõpetatakse 2027. aasta lõpuks järk-järgult Venemaa gaasi ja nafta import Euroopa Liitu. See teeb lõpu ELi avatusele turu- ja majandusjulgeoleku riskidele, mis tulenevad sõltuvusest Venemaa fossiilkütustest, ning suurendab liidu energiasõltumatust.
Komisjoni president Ursula von der Leyen: „Venemaa on meid süstemaatiliselt šantažeerinud, kasutades oma energiavarusid relvana. EL astub nüüd otsustavaid samme, et kraanid täielikult kinni keerata ning lõpetada Venemaa fossiilkütuste ajastu Euroopas.”
Tänane ettepanek tugineb „REPowerEU” tegevuskavale, mille komisjon võttis vastu eelmisel kuul. Selles on esitatud kogu ELi hõlmav kava Venemaa energiaimpordi järkjärguliseks ja koordineeritud lõpetamiseks solidaarsel viisil, et saavutada samal ajal ka puhtale energiale üleminek. Ettepaneku eesmärk on säilitada ELi energiavarustuse kindlus, piirates samal ajal mis tahes mõju hindadele ja turgudele.
Venemaa fossiilkütuste järkjärguline kasutuselt kõrvaldamine on oluline samm konkurentsivõime kompassi, puhta tööstuse kokkuleppe ja taskukohase energia tegevuskava eesmärkide saavutamise suunas. Puhtam ja sõltumatum energiasüsteem aitab elavdada majandust, andes samal ajal märkimisväärse panuse ka Euroopa süsinikuheite vähendamisse.
Venemaa fossiilkütuste järkjärguline ja kooskõlastatud kasutuselt kõrvaldamine
Kavandatava määrusega nähakse ette Venemaa Föderatsioonist pärit või sealt otse või kaudselt eksporditud torugaasi ja veeldatud maagaasi järkjärguline kasutuselt kõrvaldamine. Samuti esitatakse selles meetmed, mis hõlbustavad Venemaa naftaimpordi täielikku peatamist 2027. aasta lõpuks.
Liikmesriigid peavad esitama tarneallikate mitmekesistamise kavad koos täpsete meetmete ja vahe-eesmärkidega Venemaa gaasi- ja naftaimpordi järkjärguliseks lõpetamiseks.
Kavandatava järkjärgulise impordikeelu kohaselt keelatakse Venemaa gaasi import uute lepingute alusel alates 1. jaanuarist 2026. Kehtivate lühiajaliste lepingute alusel toimuv import peatatakse 17. juuniks 2026, välja arvatud torugaasi import, mis toimub merepiirita riikidesse pikaajaliste lepingute alusel. Need on lubatud kuni 2027. aasta lõpuni. Pikaajaliste lepingute alusel toimuv import peatatakse 2027. aasta lõpuks.
Keelatakse ka pikaajalised lepingud veeldatud maagaasi terminaliteenuste osutamiseks Venemaa klientidele või Venemaa ettevõtjate kontrolli all olevatele klientidele. Sellega tagatakse, et terminali võimsust saab ümber suunata alternatiivsetele tarnijatele, mis lõppkokkuvõttes suurendab energiaturgude vastupanuvõimet.
Selline etapiviisiline lähenemisviis aitab peatada Venemaa gaasi importi, piirates samal ajal võimalikku mõju energiahindadele ELis ja vältides mis tahes ohtu varustuskindlusele.
Sätted, millega suurendatakse Venemaa gaasi liikumise läbipaistvust, järelevalvet ja jälgitavust ELi turgudel, toetavad impordikeelu tõhusat rakendamist. Kavandatava määruse kohaselt peavad Venemaa gaasi tarnelepinguid omavad ettevõtjad esitama komisjonile selle kohta teavet. Lisaks peavad Venemaa gaasi importijad esitama tolliasutustele kogu vajaliku teabe imporditud gaasi liikumise kohta alates selle tegelikust päritolukohast kuni liitu importimise kohani.
Järgmised sammud
Kavandatav määrus järgib kaasotsustamismenetlust, mis tähendab, et selle peavad vastu võtma Euroopa Parlament ja nõukogu. Vastuvõtmine nõukogus nõuab kvalifitseeritud häälteenamust.
Komisjon jätkab väga tihedat koostööd liikmesriikidega tarneallikate mitmekesistamiseks ja taristu täiendamiseks.
Taust
ELi juhid leppisid 2022. aasta märtsi Versailles’ deklaratsioonis kokku Venemaa energiaimpordi järkjärgulises lõpetamises. Vastusena Ukraina sõjale ja sellele, et Venemaa kasutab energiavarustust relvana, esitas Euroopa Komisjon 2022. aasta mais kava „REPowerEU”.
Hoolimata sanktsioonidest ja kava „REPowerEU” raames tehtud märkimisväärsetest edusammudest taastus 2024. aastal gaasiimport Venemaalt ELi. Seepärast esitas komisjon 2025. aasta mais „REPowerEU” tegevuskava, milles on sätestatud Venemaa energiaimpordi järkjärguline lõpetamine kogu ELis.
Lisateave