Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Ave Maria Mõistlik/ Vikipeedia

Riigikogu liige Henn Põlluaas edastas EKRE fraktsiooni nimel ettepaneku Raimond Kaljulaidi tagasikutsumiseks riigikogu riigikaitsekomisjoni esimehe kohalt.

Siin on ettepaneku tekst:

Lugupeetud kolleegid!

On selgunud, et ärimehed Ivan Turõgin ja Sergei Potapenko, kellele on esitatud kahtlustus enam kui poole miljardi euro suuruses krüptorahakelmuses ja rahapesus, olid 2019. aasta europarlamendi valimistel tänase Sotsiaaldemokraatliku Erakonna liikme Raimond Kaljulaidi suurimad annetusega toetajad. Turõgin ja Potapenko annetasid kumbki Kaljulaidi kampaania toetuseks 12 500 eurot, kokku 25 000 eurot.

Ei ole mõeldav, et Riigikogu Riigikaitsekomisjoni juhib isik, kes on seotud rahvusvahelise haardega kurjategijatega, kes on rahastanud suure summaga tema valimiskampaaniat.

Riigikaitsekomisjon tegeleb Eesti Vabariigi, NATO ja teiste meie liitlaste kaitsevaldkonna küsimustega, omab ja käsitleb salastatud teavet ning võtab vastu olulisi riigikaitselisi otsuseid. Komisjoni liikmete, eriti selle esimehe suhtes, kehtivad kõrgendatud nõuded. Kõik, nii otsesed kui kaudsed seosed rahvusvaheliste kurjategijatega kujutavad endast selget julgeolekuriski ja kahjustavad otseselt Eesti mainet meie liitlaste silmis.

Raimond Kaljulaidi avalikkusele antud selgitused ei ole olnud piisavad ning näitavad tema suutmatust hinnata adekvaatselt olukorda, oma vastutust ja situatsiooni ning ka seda, millised võivad olla tema rahastajate võimalikud motivatsioonid. Riigikaitsekomisjoni esimehel puudub vajalik kriitiline otsustusvõime. Eriti aktuaalne on see täna käiva Venemaa algatatud sõja taustal Ukraina iseseisvuse ja territoriaalse terviklikkuse hävitamiseks ning Venemaa agressiivse ja vaenuliku käitumise ning mõjutustegevusega teiste riikide, sh. Eesti vastu.

Eelpooltoodut arvestades ei pea me võimalikuks Raimond Kaljulaidi jätkamist komisjoni esimehena.

Seoses sellega teeb Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna fraktsioon ettepaneku kutsuda Raimond Kaljurand tagasi Riigikogu Riigikaitsekomisjoni esimehe kohalt ning kutsub kõiki fraktsioone ja Riigikogu liikmeid üles ettepanekut toetama.

Viimased uudised