Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Utö saar. Kujutis: Vikipeedia

Estonia uppumise ajal Turu ülikooli haiglas anestesioloogina töötanud toona 35-aastane Ari ärkas hommikul telefonikõne peale. Kell oli pool neli ja mees kutsuti tööle.

Ari hüppas autosse ja sõitis läbi öise Turu linna. Ta imestas, et kusagil polnud näha päästeautosid ning mõtles, kas tegemist on õppuse või päris õnnetusega, vahendab Helsingin Sanomat.

Haiglas kuulis mees, et reisilaev on uppunud. Algul mõtlesid kõik, et see ei saa olla tõsi. Patsientide jaoks valmistati ette intensiiv- ja voodiosakond. Intensiivist viidi patsiendid üle mujale ja kaardistati vabad voodikohad.

Intensiivis on omakorda eraldi grupp, kes läheb suurte õnnetuste puhul sündmuskohale ja suunab patsientide saatmist haiglasse. Grupi moodustasid kaks haiglaõde ja Ari, võttes kaasa esmaabi vahendeid. Oletati, et inimesed on alajahtunud.

Super Puma kopter tõi kannatanuid Turu haiglasse, kopter viis grupi liikmed Utö saarele. Juba siis oli küsimus, kui paljusid inimesi üldse suudetakse enam aidata.

Utösse jõuti peale kella poolt seitset hommikul. Sinna saabus ka Paraineni tervisekeskuse grupp. Utö kindluse territooriumile oli toodud kannatanuid ning neile toodud tekke ja kuivi riideid. Saarele oli toodud 24 ellujäänut. Sel ajal enam saarele ellujääjaid ei toodud.

Algul vaadati patsiendid üle ja anti vajadusel esmaabi. Füüsilised vigastused olid väiksed nagu hõõrdumised ning haavad. Päästetud viidi hiljem kopteriga mandrile.

Päeval hakati saarele tooma hukkunuid. Kopterite abil tõsteti hukkunud parvedelt ja merest üles. Utö saarele toodi 49 hukkunut, nad koguti saali põrandale vaipade peale.

See oli arsti jaoks raske hetk. Ta mäletab, et hukkunute hulgas oli rase naine. Kui hukkunud olid rivis, siis tuli tema kõht selgelt esile. Hukkunuid koheldi delikaatselt ja austavalt. Uto kindluse komandant Pasi Staff tellis kohale papist kirstud, et hukkunud saaks nende sisse panna.

Saarel oldi õhtuni välja, tagasi Turusse jõuti alles kella 23 ajal. Kui jõuti tööle, oli ülemus jätnud kirja, et järgmisel hommikul pole vaja tööle tulla. Ari jäi magama alles vastu hommikut ja ärgates oli enesetunne halb.

Pärast seda mõjutas nähtu arsti veel mitu nädalat. Kui nägi lapseootel naist, tulid pisarad silma. Pärast seda on ta käinud üle maailma konverentsidel rääkimas suurõnnetuste päästeoperatsioonidest.

Viimased uudised