Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Kui oled otsimas endale uut ja huvitavat hobi, siis kalastus on kindlasti selleks hea valik – see tekitab Sinus nii põnevust kui ka adrenaliini, seda eriti siis kui oled saanud kätte oma esimese kala. Selleks tuleb aga pingutada ja varuda endale kvaliteetne varustus, mille hulka kuuluvad järgnevalt mainitud osad.

Õngeritv

Esimene tarvik, mis Sa muretsema peaksid, on õngeritv. Algajale kalurile sobib hästi jätkudest ritv, kuna seda on mugavam visata ja kontrollida, kuigi teleskoopidest ridvad on juba kogenenuma kalameeste lemmikud. Ridva pikkus oleneb üldiselt kasutaja soovist, kuid kindel eelistus kujuneb välja ajaga. Küll aga tuleb olla ridva käsitlemisel olla ettevaatlik nii kasutamise ajal, transportimisel kui ka kokkupanemisel, sest need on üsna õrnad ning võivad kergesti katki minna. Seetõttu on oluline leida ridva jaoks spetsiaalne ridvakott, mis aitaks seda hoida kaitstuna. Lähemalt õngedega saad tutvuda siit.

Tamiil

Tamiil on ühekiuline polümeerist nöör, millel on erinevad omadused – tõmbetugevused, läbimõõdud, stabiilsused, pehmus ja tundlikkus. Näiteks monofilament tüübil on keskmine tõmbetugevus ja sõlmepidavus, kuid samas on valmistatud pehmest ja venivast polüamiidi ja nailoni segust, mis püsib hästi rullipoolil. See tagab mugavad lantide heitmise ja muudki, kuid võib samas kiiresti kuluda. Copolymer tamiilid valmistatakse erinevate polüamiidide tüüpide sulamisega, mistõttu on see jäigem ja tugevam. High-copolymer on eelmisega sarnane, kuid tagab selle tugevuse ja vastupidavuse just oma keeruka tootmisprotsessi tõttu. Lisaks sellele tagab tamiili tugevuse just punutud variandid. Tamiili tuleks valida vastavalt kalapüügile – näiteks põhjapüügiks on vaja pikemat, talveks ilmastikutingimustele vastavat, raskemate kalade jaoks paksemat jne.

Lant või sööt

Iga olukord vajab vastavalt lanti. Landi suurus, kuju, värvus oleneb kalast, mida soovitakse püüda kui ka veekogu omadustest. Ujuvad landid imiteerivad elusaid kalu, mis tõmbavad selges vees reaalsete kalade seas palju tähelepanu. Uppuvad landid sobivad kalade püüdmiseks sügavamates vetes. Landid, mis kalaga ei sarnane, nimetatakse popperiteks. Need on mõeldud keskmises suuruses röövkalade püügiks. Kui Sa oled püütava kala toitumisharjumustest juba teadlik, tasub üldsegi kasutada kalasööta – näiteks teised väikesed kalad, ussid, putukavastsed, molluskid, veetaimed või teised selgrootud. Lisaks tasub muretseda sööda jaoks ka tops või korv, mille sisse sööt panna kui kala püüda.

Ujukid

Ujuk näitab kalapüügi tulemust, mistõttu peaksid leidma piisavalt suure ujuki, et seda oleks kerge ja mugav visata ning veevool seda vee alla ei veaks. Seetõttu tuleb leida ujuk, mis vastaks ilmastiku ja vee tingimustele – liiga kerged ujukid võivad näiteks suure veevoolu või tuule puhul olla üsna kasutud. Välimuselt on nendel üldiselt ühtlane värvus, ümar kuju, peenike antenn ja varraskiil, mis tagab selle stabiilsuse. Kusjuures mugavuse tagamiseks võib soetada signalisaatorid, mis annavad ise märku, kui kala on õnge kätte saadud. Lähemalt ujukite signalisaatoritega saad tutvust teha siit.

Konksud

Konksudele asetatakse sööt, millest oleneb ka konksu suurus. Konks peab kalale suhu mahtuma ning samas sellele peab mahtuma sööt. Mida peenem ja väiksem konks, seda kergem on sellele sööta asetada, kuid seda raskem on püüda suuremaid kalu. Konksudele lisaks võiksid soetada veel konnektorid, mis muudavad selle kinnitamise tunduvalt mugavamaks.

Vastav riietus

Kuna tegu on hobiga, millega tegeletakse välistingimustes ja veekogu lähistel, siis tasuks leida niiskuskindlad riided. Jalga sobivad kindlasti kalamehe saapad või kummikud. Siiski võib nende jalanõudega olla teatud pindadel üsna libe – siis tuleks jalanõudele lisaks soetada libisemiskindlad tallad. Riided aga peaksid vastama ilmastiku oludele – suveks tuleks leida hingavad ja veekindlad riided ning talveks soojad riided. Kasuks tuleb ka taskutega kalamehe müts, mille väikeste taskute sisse väiksemad landid või muud olulist paigutada.

Kalastuskarbid ja kotid

Paraku on kalastustarbeid palju, mida kaasas kanda, mistõttu on vaja leida ka vastavad kotid ja karbid. Seda nii tarvikute jaoks, saadud kalade jaoks, ridva jaoks ja sööda jaoks. Karpide ja kottide suurus oleneb vajalike esemete kogusest ja suurusest, mida on tarvis kaasa võtta. Saadud kalade hoiustamiseks sobib hästi ka kalavõrk.

Muud tarvikud

Kui oled juba kalastamisega saanud suuremaks sõbraks, siis võid soetada endale kalakaalu, et mõõta püütud kala raskust. Olemas on nii tavalisi kui ka digitaalseid kaale, kuid paraku kõik kaalud raskeid kalu kaaluda ei suuda – seetõttu võiksid valimisel tutvuda lähemalt kaalu maksimaalse koormusega. Edukaks kalapüügiks tulevad kindlasti kasuks ka kokkupandav kalamehe tool, nuga ja noateritaja ning kui soovid kala püüda ka talvel, tasub soetada jääpuur.

Kui oled parasjagu otsimas oma esimesele kalastuskäigule kvaliteetset kuid soodsat varustust, soovitame Sul lähemalt tutvuda valikuga Kaup24 veebipoes.

Viimased uudised